31.05.2017

İzlemekten Bıkmadığımız Filmler

Snatch  (2000)

Yönetmen: Guy Ritchie

Guy Ritchie’nin yönetmenliğini yaptığı Snatch; müthiş oyuncu kadrosu, müzikleri, yüksek ritmi, her biri iyi işlenmiş bol karakterli hikayesi ve ustalıklı kurgusu ile tekrar tekrar izlenmeyi hak ediyor.

.

Yol (1982)

Yönetmen: Yılmaz Güney / Şerif Gören

Yılmaz Güney’in 1982 Altın Palmiye ödüllü başyapıtı Yol, birçok özellğinden dolayı her dönem izleyeceğimiz baş ucu filmlerimizden biridir. Anlattığı mesele ve bunu sinemasal olarak yansıtma biçimi, çekim ve post-prodüksiyon sürecinde yaşananlar, farklı coğrafyadan birçok insana sinemayı sevdirmesi ve kimi yönetmenlere zamanında esin kaynağı olmasıyla birlikte yansıttığı meselelerin günümüzde geçerliliğini koruması bu özellikler arasında sayılabilir.

.

The Lord of Rings (2001)

Yönetmen: Peter Jackson

J.R.R. Tolkein’in yazdığı üçlemeyi sinemaya uyarlayan Peter Jackson’ın perdede yarattığı “orta dünya” ile, türü sevmeyenlerin bile büyük bir zevkle izlediği The Lord of The Rings üçlemesi; yansıttığı atmosfer, oyunculuklar, özel efektler ve hikayenin gücü sayesinde yeniden ve yeniden seyredilen bir yapım. “Extended” versiyonunu izlemek ise ayrı bir keyif.

.

Dead Man (1995)

Yönetmen: Jim Jarmusch

Amerikan Bağımsız Sineması’nın önemli temsilcilerinden Jim Jarmusch’un siyah-beyaz çektiği Dead Man, minimalist anlatım yapısı ile ayrıksı bir western filmi (Acid Western’de deniliyor). Jim Jarmusch, filmini Johnny Depp’in oynadığı William Blake karakteri sayesinde edebiyatla, Neil Young’un gitar solosuyla ise müzikle harmanlıyor. Güçlü senaryosu ve hafızalardan silinmeyecek replikleri olan Dead Man, tekrar tekrar izlenecek şiirsel ve sıradışı bir western.

.

Amores Perros (2000)

Yönetmen: Alejandro González Iñárritu

Bugünlerde Birdman ile çok konuşulan Alejandro González Iñárritu’nun ilk filmi Amores Perros, aynı zamanda yönetmenin ölüm üçlemesinin de ilk filmi. Başarılı anlatı ve kurgu tekniği ile “kesişen hayatlar” konusunu en iyi işleyen yapımlardan biri olan bu başyapıt her dönem tekrar tekrar izlenir.

.

Öner GÜNDOĞDU

.