20.06.2017

İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi

28-days-later

28 Days Later (2002)

Danny Boyle’un klişe zombi filmlerine gerçekçi bir sinemasal bakışla karşılık verdiği 28 Days Later, özellikle dijital kameranın kulanımıyla yaratılan anlatım üslubunun katkısıyla, kıpır kıpır ve temposu hiç düşmeyen bir korku filmine dönüşüyordu. Karanlık ve bunaltıcı İngiltere görselleri, John Murphy’nin deli işi müziği ve Boyle’un zekasının ürünü olan gerilim sahneleriyle zombi filmi meraklıları için unutulmaz bir seyirlik vaat ediyor 28 Days Later.

 

24 hour party

24 Hour Party People (2002)

Son 15 yılın en yaratıcı İngiliz yönetmenlerinden Michael Winterbottom’dan, cinema-verite etkisinde bir sahte belgesel-müzik filmi. Yönetmenin türden türe atlayan özgün tarzının bir yansıması 24 Hour Party People. Toplama şarkılardan oluşan soundtrack’i ve doğallığı yakalama derdindeki oyunculukları ise filmin artı yönlerinden.

 

wuthering heights

Wuthering Heights (2011)

Emily Bronte’nin ölümsüz eseri “Uğultulu Tepeler”in sinemadaki en kusursuz uyarlaması. Cathy ve Heathcliff’in gelgitlerle dolu hastalıklı aşk öyküsü, tekinsiz bir görsellik ve şiirsel bir üslupla hayat buluyor filmde. “Wuthering  Heights”, Andrea Arnold’ın kariyerinin şimdilik zirvesi olarak adlandırılabilir.  Robbie Ryan’nın, İngiltere kırsallarını tüyler ürperten görüntülerle aktaran sinematografi çalışması ise filmin kusursuzluğunda büyük pay sahibi kuşkusuz.