21.08.2017

Sonunda Kötülerin Kazandığı 10 Etkileyici Film

The Vanishing (Kayboluş)

The Vanishing filmi umutsuz ve şoke edici sonu ile en iyi gerilim filmlerinden biri olarak kalmaya devam ediyor. George Sluizer’in ustaca kurgulanmış gerilim filmi bize daha önce görmediğimiz bir şeyi göstermekte kararlığı ile, bir şeyleri saklayarak sıradan bir hayat yaşayan görüntüsü ile Raymond’u bize tanıtır. Genç bir çift benzin istasyonunda durur, Saskia kaybolur ve erkek arkadaşı Rex sonraki yıllarını saplantılı biçimde onu aramakla geçirir.

Muhtemelen Raymond, Rex’in saplantısından da etkilenmiş olarak Saskia’ya ne olduğunu açıklamayı teklif eder, eğer Rex biraz kahve içerse Saskia’nın ne yaptığını gösterecektir. Merakına yenik düşen Rex kahvesini içer ve tabuta canlı girip Saskia gibi canlı canlı gömülür. Raymond sonrasında sıradan aile hayatına geri döner ve hepsi budur.

Sluzier bu filmini daha sonra Kiefer Sutherland ve Jeff Bridges ile tekrar çevirir ve ve sonunu değiştirir, kız arkadaş yine ölür ancak Rex karakteri bu defa Raymond’u öldürür, aynı kötü sonu bekleyen seyirciyi beklenmedik şekilde reddederek.  

 

The Dark Knight

Joker’in “Eğer durdurulamaz bir güç hareketsiz bir cisim ile karşılaştığında olan budur” onun tüm duygularını anlatır.

Ancak her ne kadar sonunda Arkham’da kilitli kalması ve büyük bomba planı insan doğası tarafından engellense de Joker planladığı gibi Batman’in temsil ettiği şeyleri imha ederek yine de kazanır. Batman’ı tuzağa düşürüp onursuzlaştırmak onun için yeterli değildir çünkü o asıl Batman’in Gotham halkı ile arasındaki dinamiğin uzlaşmasının peşindedir böylelikle Batman sembolünün etkisini kaldıracaktır.

Harvey Dent’in kazara tuzağa düşürülüp onursuzlaştırılması ile Joker kaotik manifestosuna ulaşır. İlginç olan, karmaşık planı için bütün gururunu ortaya koyan ve palyaço kılığının arkasında bir satranç ustasının beynini saklayan karakterin zaferi inanılmaz biçimde tesadüfi ve kazara gelişir.

Batman’in temsil ettiği onursal duruşu bozmanın ancak Batman’in Dent’in cinayetini üstlenmesi onurunu göstermesi ile mümkün olacağını bilir. Batman’in yok etmeye çalıştığı şey sonunda onu beklemediği bir seçime zorlar.

 

The Usual Suspects (Olağan Şüheliler)

Bryan Singer’in şeytanî gerilim filminde beş adam birlikte polislere karşı bir intikam planını eyleme geçirip bir kamyonu kaçırırken yakalanır ancak suçları kanıtlanamaz. Her nasılsa yüzü hiç görünmeyen gölge karakter ve asıl suçlu beyin Keyser Soze’ye, bu beş adam bu intikam planını gerçekleştirmekle borçludur ve bunun için yirmi yedi adam da teknede hayatını kaybeder.

Kulağa garip geliyor değil mi? İşte The Usual Suspects filminin varmak istediği nokta budur. Tüm bunlar seyirciye ve şaşkına dönen FBI ajanı Chaz Palminteri’ye tekneden canlı olarak kurtulan iki adamdan biri olan ayağı felçli  Verbal Kint (Kevin Spacey)  tarafından bu şekilde aktarılır.

Lint’in ifadesi sorgulanır ve filmin sonunda gitmesine müsaade edilir. Sadece Palminteri kurguyu keşfeder; Kint hikayesini kurgulamış ve bunun için önünde duran duvarın üstündeki farklı nesnelerden doğaçlama yapmıştır. Hayatta kalan diğer zanlının sanatsal kurgusuna göre de Kint aslında Soze’dir, ama Kint bunlar ortaya çıkmadan ve aslında bir felç rahatsızlığı da yokmuş gibi iz bırakmadan ortadan kaybolur. “Ve böylece kaybolup gider.”

Kaynak: WhatCulture

123