24.08.2022

Tüm Zamanların En İyi 10 Üçlemesi

Seyfi AKBULUT

Üçlemeler, bazen hikayeyi uzatmak adına bazen de belirli temalara değinmek adına yapılır. Film tarihinin en iyi filmlerinden birkaçı da övgüyle anılan ünlü yönetmenlerin üçlemelerine ait filmlerdir. Buna dayanarak sizler için gelmiş geçmiş en iyi üçlemeleri sıraladık.

10. Before Üçlemesi

 Before Sunrise (1995), Before Sunset (2004), Before Midnight (2013)

Richard Linklater’ın yönettiği, Julie Delpy ve Ethan Hawke’ın başrollerini aldığı üçleme yaklaşık 20 yıllık bir çalışmanın ürünü. Karakterlerin gerçek zaman diliminde geçen hikâyelerine tanıklık ederken aynı anda varoluşçu alt metni ile düşüncelere de dalıyoruz. Dokuz yıllık zaman diliminde hayatlarında neler olduğunu karakterlerin aralarında geçen sohbete kulak kabartarak öğreniyoruz. Çoğunlukla diyaloglara dayalı olan üçleme tüm zamanların en iyi diyaloglarını barındırmakta.

9. Apu Üçlemesi

Pather Panchali (1955), Aparajito ( 1956), The World Of Apu ( 1959)

Satyajit Ray tarafından yönetilen üçleme Hint sinemasının yapıtaşlarından sayılmaktadır. Ray karakterlerin bulunduğu yerlerin atmosferini usta bir şekilde yakalamakla kalmamış aynı zamanda çevresinde olup biteni anlayan karakterler yaratmıştır. Filmler Bibhutibhushan Bandyopadhyay’in romanlarından esinlenilmiştir. Dikkat çekici görüntüleri ve sağlam hikâyesiyle Satyajit Ray’in bu üçlemesini özellikle sinefillerin kaçırmaması gerekir.

8. Yol Üçlemesi

Alice in the Cities (1974), The Wrong Move (1975), Kings of the Road (1976)

Wim Wenders’in filmlerinde yol önemli bir elementtir. Yol üçlemesinde de Rüdiger Vogler öncülüğünde bu elementi derinlemesine inceleyebilirsiniz. Yol, değişikliğe ve yeni bakış açılarına bir göndermedir. Wim Wenders’in usta yönetmenliğiyle üçlemede bu konuları güzel bir manzara eşliğinde görmekteyiz. “Paris, Texas” ve “Wings of Desire”da da görebileceğiniz yol teması bu üçlemeyle sinema tarihinde ayrı bir yer ediniyor.

7. BRD Üçlemesi

The Marriage of Maria Braun (1979), Lola (1981), Veronika Voss (1982)

Rainer Werner Fassbinder Alman sinemasının mihenk taşı yönetmenlerindendir. Yirmi yıldan az bir sürede yaklaşık kırk tane film çekmeyi başarmış yönetmen, yirmiden fazla oyuna ve televizyon serisine de katkıda bulunmuştur. BRD’nin açılımı Bundesrepublik Deautschland’tır. İsim Batı Almanya’nın Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki ismidir. Hikâyelerde savaş sonrası üç farklı kadının hayatına değinmektedir. Filmin estetiğiyle birlikte karakterlerinin derinliğine inmek sinemaseverler için kaçırılmayacak bir deneyim.