24.08.2022

Tüm Zamanların En İyi 10 Üçlemesi

3. The Godfather Üçlemesi

The Godfather (1972), The Godfather Part II (1974), The Godfather Part III (1990)

Günümüzde üçleme denince The Godfather serisi akla ilk gelenlerdendir. Bu filmlerin popüler kültüre olan mükemmel katkıları inkâr edilemeyecek kadar çok. Francis Ford Coppola’nın yönettiği filmler, Mario Puzo’nun kitabından esinlenilmiştir. Al Pacino, Marion Brando, Robert De Niro, Diane Keaton, Robert Duvall, James Caan, John Cazale ve daha birçok yıldızı bir araya getiren seri Coppola’nın şaheseri olarak yer edinmiştir.

2. Üç Renk Üçlemesi

Blue (1993), White (1994), Red (1994)

Bu yaz Başka Çarşamba ile bir ay boyunca tekrar vizyonda gördüğümüz seri gelmiş geçmiş en iyi serilerden biridir. 20. yüzyılın tartışmasız en iyi yönetmenlerinden biri olan Krzysztof Kieslowski’nin şaheseri olarak anılan üçleme Fransız bayrağının renklerinden [özgürlük (mavi), eşitlik (white) ve kardeşlik (red)] esinlenmiştir. Farklı hikâyeleri anlatan filmlerin temaları ortaktır. Sevgi, kayıp, geçmiş, günümüz, gelecek gibi temalara odaklanan filmler sizi duygu seline kaptırırken görsel şölen sunmayı da unutmuyorlar.

1. İletişimsizlik Üçlemesi

L’Avventura (1960), La Notte (1961), L’Eclisse (1962)

Sinema tarihine adını altın harflerle kazımış yönetmen Michelangelo Antonioni’nin İletişimsizlik serisi Modern dünyanın insanına ışık tutan en iyi yapımlardandır. Eşsiz ve dâhiyane yaklaşımıyla filmler unutulmaz bir iz bırakıyor. Güçlü oyunculuklarıyla Monica Vitti, geçtiğimiz yaz kaybettiğimiz Jeanne Moreau, Marcello Mastroianni ve daha nicesi varoluşçu bir atmosfer içerisinde olan Modern insanlar olarak karşımıza çıkıyor. Tekrar tekrar izlenilmesi gereken bu seri tartışmasız en iyi üçlemeler listesinin de birincisi olmayı hak ediyor.

Kaynak: Taste Of Cinema