24.08.2022

Tüm Zamanların En İyi 10 Üçlemesi

6. Oda Üçlemesi

Through A Glass Darkly (1961), Winter Light (1963), The Silence (1963)

Ingmar Bergman’ın filmlerini anlamanız için duyguları anlayabilmek çok önemlidir. İnsanların hayatla ilişkisinden çok duygulara odaklanması yönetmeni diğer yönetmenlerden ayırıcı bir element olmuştur. Oda Üçlemesi ile insan ruhuna yeni bir yaklaşım görebilirsiniz. Oyunculukların arkasındaki derinlikleriyle dikkat çeken filmler Bergman sinemasında yeterince öne çıkmasa da atlanılmaması gereken önemli yapımlardır.

5. Yalnızlık Üçlemesi

 La Strada (1954), II Bidone (1955), The Nights of Cabiria (1957)

Üçleme yönetmen Federico Fellini’nin en göze çarpan filmlerinden “La Strada” ve “The Nights of Cabiria” barındırıyor. II Bidone ise yönetmenin en göz ardı edilen filmlerinden. Sergilenen karakterleri daha derinlemesine işlemesiyle üçleme İtalyan sinemasının neorealizme geçişinde önemli bir yere sahip. Yalnızlık üçlemesi toplum tarafından dışlanmış karakterlere odaklanarak onların kişiliklerini, hayallerini ve umutlarını keşfetmemize olanak sağlıyor. Kuşkusuz Fellini’nin “Yalnızlık Üçlemesi” tüm zamanların en iyi üçlemelerinden.

4. Dolar Üçlemesi

A Fistful of Dollars (1964), For A Few Dollars More (1965), The Good, The Bad and The Ugly (1966)

Clint Eastwood’un unutulmaz performansı ve Sergio Leone’un usta yönetmenliğiyle Dolar Üçlemesi film tarihinin en iz bırakan sahnelerine sahip. Filmler mizansen olarak Western janrasına yön vermiştir. Eastwood’un canlandırdığı The Man With No Name referanslara doymayan bir karakter olmuştur. İlk filmden son filme kadar müziklerinin Ennio Morricone’u bestelediği üçleme sinefillerin asla atlamaması gereken bir seri.