30.05.2018

Yönetmen Koltuğu: Agnès Varda

2) Les glaneurs et la glaneuse… deux ans après (Toplayıcılar) – 2000

Yeni Dalga’yı ortaya çıkaracak kadar yeniliğe açık olan Varda, elbette dijital çağın nimetlerine de sırtını dönmez. Eline geçirdiği dijital kamera ile yirminci yüzyıla damgasını vuracak bir belgesele imza atar. Bunda elbette seçtiği konunun çarpıcılığın da payını inkâr edemeyiz. Varda, toplayıcılığın geçmişinden günümüze nasıl bir seyir izlediğini oldukça eğlenceli ama bir o kadar da çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.

Tarlalardan ekin toplayan kadınlardan, atıkları toplayan evsizlere, çöplerden beslenen kayıp gençliğe, atıklarla sanatını icra eden sanatçılara kadar oldukça geniş bir yelpazeye yayıyor meselesini yönetmenimiz. İlerleyen yaşına rağmen hem kamerasıyla çekim yapıp hem de oradan oraya koşturan Varda, kimi zaman atılmış yamuk-yumuk bir patatesten kimi zaman da yoldan geçen araçlar ve eliyle sanat yaratabilen eşsiz bir kadın olarak varlığını her daim hissettiriyor filmde.

Onun o eşsiz varlığıyla, yaptığı muziplikleriyle, yorumlarıyla adeta şaha kalkan bu eşsiz belgeselin benim için zaman zaman açıp izlenecek bir başucu filmi olduğunu söylemeliyim. Belki sizin için de öyle olur kim bilir.