30.05.2018

Yönetmen Koltuğu: Agnès Varda

5) La Pointe – Courte (Paralel Yaşamlar) – 1955

Varda’nın bu ilk gözbebeği aynı zamanda öncülerinden olduğu Fransız Yeni Dalgası’nın da ilki olarak kabul edilmektedir. Filmine mekân olarak bir balıkçı kasabasını seçen Varda, bu kasabanın sakinlerinin hayatlarını ise Lui ile Elle’nin ilişkisine paralel ilerletmektedir.

Dört yıldır evli olan, görünürde pek de bir sıkıntısı olmayan çiftimizin sarsıntıdaki ilişkisi, köyde yaşanılan rutin olaylarla (doğum, ölüm, aşk gibi) seyrini değiştirir. İlk etapta eşinden ayrılmayı kafasına koymuş olan Elle, zamanla kocasını aslında çok sevdiğini ve onu kaybetmek istemediğini anlar. Elbette bu durumda herkesten ve her şeyden uzak olmaları, sürekli baş başa olmaları ile alakalı.

Tüketim toplumunun her şeyi anında tükettiği gibi ilişkilerin, evliliklerinde anında harcandığı çağımızda tükendiği zannedilen bir aşkın doğuşu, geçim sıkıntısı içerisindeki kasabalıların hayatıyla nasıl da iç içe anlatılır. Bu nasıl bir bakış açısı, nasıl bir meziyettir anlaşılması güç. Varda, ilk eserinde zaten yükselecek ayak seslerinin ilk tınısını verir.