18.01.2017

Yönetmen Koltuğu: Claire Denis

1)Chocolat  ( Çikolata) – 1988

Claire Denis’in kendi  tecrübelerinden yola çıkarak hayat verdiği bu ilk eseri, bir yönetmenin başlangıç olarak filmografisinde yer etmesini isteyeceği türden. Bu çok başarılı olan ilk film, Denis’in her ne kadar on dört yaşına kadar yaşadığı Fransa’nın Afrika’daki sömürgelerinde edindiği tecrübelerden yola çıkılarak çekilse de asla bir biyografi değil.

Bir sömürge yöneticisinin karısı Aimée ve kız çocuğu France’nin evde çalışan, bir yerli olan Protée ile ilişkileri üzeriden günlük rutinlerinin perdeye yansıması olarak tanımlayabiliriz Chocolat’ı. Lakin Denis, bu günlük, sıradan atfedilecek durumlar üzerinden egemen gücün yani sömürgecinin, sömürdüğü halklara olan bakış açısını, politikasını çok başarılı bir şekilde açık eder.

Asla ve asla didaktik olmayan, bir şeyleri yüksek sesle dillendirmeyen Chocolat, gayet incelikli bir şekilde özellikle evin kadını Aimée ile Protée ilişkisi üzerinden kilit noktalara dokunur. Zaten asıl egemen güç yani evin erkeği genelde evde değildir. O sadece bir güç simgesi olarak varlığını hissettirir ama pek de gözükmez. Gözüktüğünde de etkisini pek hissetmeyiz. Zaten babanın evde olmaması Protée’i France için bir baba, Aimée için de koca olarak da konumlandırır. Metaforlardan (küçük kızın ismi başta olmak üzere) bolca beslenen, perdede görülmeye değer görülmeyenleri bizlere sunarak farkını ortaya koyan Chocolat, Denis’in gittikçe yükselen ayak seslerinin ilk tınıları olarak oldukça nitelikli bir iştir.

https://www.youtube.com/watch?v=GymP53Ooj2M