18.01.2017

Yönetmen Koltuğu: Claire Denis

4)35 Rhums – 2008

Denis’in bana kalırsa izlenebilirliği en rahat olan filmlerinden biri olan 35 Rhums, bir işçi sınıfı ailesine konuk eder bizleri. Bir baba ile kızının hikâyesi diyebileceğimiz filmde hem onların birbirleriyle aralarındaki güçlü bağın farkına varır hem de birbirlerinden kopmalarını, daha doğrusu bağımsız bir birey olarak yollarına devam etmelerine tanık oluruz.

35 Rhums, bu baba ile kızın hikâyesine eklemlediği yalnız yaşayan kadın taksi şoförü, tüm ailesini kaybetmiş olan genci ve emekli olduktan sonra hayatın anlamını yitiren, yalnız adamı başarıyla ana öyküsüne işler. Böylece ortaya yalnız kalanlar, yalnız kalmak zorunda olanlar, yalnız kalmamak için mücadele edenler gibi farklı farklı ama hepsinde de yalnızlık temelli hayatlar çıkar.

Yalnızlık üzerine yapılmış en başarılı işlerden biri olan bu film, Denis’in gözüyle de kendini farklı bir yerde konumlandırıyor. Yalnızlık hakkında yapılan tüylerinizi diken diken edecek, salya sümük ağlatacak bir dram değil asla karşımızdaki. Denis, bu oldukça etkili olacak filminde duygusal olarak çarpıcı sahnelerden özellikle kaçınarak daha çok günlük rutinlere odaklanıyor. Böylece de seyirciyi duygusallığın içinde boğmayıp, daha farklı bir açıdan amacını gerçekleştiriyor. Yine de herkesin aynı tadı alamayacağını belirtmeliyim tabii ki.