13.02.2017

Yönetmen Koltuğu: Jean Renoir

1.La Chienne  (Dişi Köpek) – 1931

Georges La fouchardiere’in 1930 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan Le Chienne, Andre Girard tarafından senaryolaştırıldı. Başrolünde Jean Renoir’in en sevdiği aktörlerden Michel Simon’un yer aldığı film, gösterildiği dönemde oldukça tartışma yaratmış ve ABD’de gösterim şansı bulamamıştı.

Jean Renoir’ın filmografisinde ilk uzun metrajlı sesli filmi olan Le Chienne, aynı zamanda sinema tarihinde ilk kez alan derinliğinin kullanıldığı filmdir. Şiirsel gerçekçilik akımının da ilk örneklerinden biri olan La Chienne,  kendi halinde bir adam olan Maurice ve hayat kadını olan Lulu arasında ki ilişkiyi konu alır.

40’lı yaşlardaki Maurice, mutsuz bir evlilik sürmektedir ve sıradan yaşamındaki en büyük zevki resim yapmaktır. Bir gece sokakta sarhoş bir adamın bir kadını dövdüğünü görür ve kadını adamın elinden kurtarır. Maurice Lulu isimli bu hayat kadınına aşık olur. Ancak Lulu, emrinde çalıştığı Dede’ye aşıktır ve Maurice’i sadece parası için kullanmaktadır. Maurice’in yaptığı tabloları Clara Wood imzasıyla bir resim galerisine satan Dede ve Lulu, bir gün yatakta Maurice’e yakalanırlar. Artık durumdan haberdar olan Maurice, bir kıskançlık krizi esnasında Lulu’yu öldürür. Ancak polis cinayeti Dede’nin işlediğine inanır ve Dede idam edilir. Çaldığı paralar yüzünden işinden de atılan Maurice, Dede’nin de suçsuz yere ölümüne sebep olduğu için vicdan azabı çekmektedir ve büyük bir bunalımın içine düşer.

La Chienne, 1945 yılında Fritz Lang tarafından Scarlett Street adıyla film noir tarzında yeniden sinemaya uyarlanmıştır.