24.08.2022

21. Yüzyılın Haksızlığa Uğramış 20 Filmi

8. Human Centipede (2009)

Nefret Edilme Nedeni: Film internette dolaşan resimleriyle izlenilmeden dalgası geçilen bir film haline geldi.

Neden Haksızlık: Film sizi şaşırtma ya da ilginizi çekme fikrinden uzak, şaşırtıcı bir şekilde ince işlenmiş bir karmaşa sunuyor size. Yerinde groteskliğiyle, seyirciye oynamadan verdiği heyecanla ve Dieter Laser’ın kötü dahisiyle film oldukça ilginç bir deneyim.

Yani serinin birinci filmi beklediğiniz iğrençlikten ve komiklikten oldukça uzak bir film. (Devam filmlerinden uzak durmak isteyebilirsiniz.)

7. Anchorman 2: The Legend Continues (2013)

Nefret Edilme Nedeni: Uzun zaman beklenen filmin, birinci filmin gölgesi altında kalması. Bazı hayranlar devam filminin heyecanı koruyamadığını bile belirttiler.

Neden Haksızlık: Devam filmine karşı beklenti olması gerektiğinden çok daha fazlaydı. Evet, film birini film kadar komediyi yakalayabilmiş değil fakat mükemmel bir kadroyla karşımıza çıkan Anchorman 2 hâlâ sağlam bir komedi niteliğinde. İkinci filmi bitirdikten sonra üçüncü filme olan açlığınız artsa da belki de beklentiyi yükseltmemek gerek.

6. Punisher: War Zone (2008)

Nefret Edilme Nedeni: 2004 yapımı Punisher’a yaklaşım sıcakken, daha vahşice olmasından, abartılı oyunculuktan ve konunun saçmalığından dolayı 2008’de yeniden yapılan filme ilgi beklenildiği gibi olmadı.

Neden Haksızlık: Yukarıdaki tüm eleştirilerin hepsi haklı fakat atlanılan bir konu var o da 2008 yapımının nasıl baştan sonra tamamen eğlenceli bir serüven olduğu.

Muhtemelen en kanlı çizgi roman uyarlaması olan War Zone, abartılı oyunculuklarıyla ve aşırı vahşi oluşuyla kendini komik kılıyor. İlham alınacak bir sanat filmi gibi izlemediğiniz sürece zevk alacağınız bir film.

5. Terminator: The Rise Of The Machines (2003)

Nefret Edilme Nedeni: James Cameron’ın 1984 ve 1991 yıllarında çekilmiş olan başyapıtlarından on iki yıl sonra, Linda Hamilton ve Edward Furlong olmadan çekilen film genel olarak benimsenmedi.

Neden Haksızlık: Hamilton ve Furlong’un eksikliği olsun, rahatsız edici espri düzeyi olsun filmde rahatsız edici bazı unsurlar var fakat geneline baktığımızda Terminator düzeyinde bir film hele ki bu filmden sonra gelen devam filmlerini düşünürsek bu The Rise of the Machines aralarında Terminator konseptine en uygun film.

Arnie muhteşemdi, aksiyon iyi sağlanıyor ve şaşırtıcı sonuyla film gördüğünden daha iyi bir ilgiyi hakediyor. Diğer ilk filmle tabii ki kıyaslanamaz fakat, T3 için kötü film demek filme haksızlık demek.