24.08.2022

21. Yüzyılın Haksızlığa Uğramış 20 Filmi

4. The Counselor (2013)

Nefret Edilme Nedeni: The Counselor’da Cormac McCarthy’nin sağladığı felsefi diyaloglar filmi aşağı çektiği yönünde eleştirmenler tarafından taşa tutuldu ve film en düşük notları aldı.

Neden Haksızlık: Film sahip olduğu potansiyali sonuna kadar kullanamasa da bir gerilim filminden beklediğinizi sunmaktan çekinmiyor. Normal gerilim filmlerine göre kolay hazmedilen bir film olmaması ve bu yüzden anlaşılmamasından dolayı film ilgi çekmedi. Ridley Scott’tan alıştığımızın dışında gelen, merakı sonuna kadar tutan bu film yönetmenin filmleri arasından belki de en çok haksızlığa uğramış filmidir.

3. Watchmen (2009)

Nefret Edilme Nedeni: İnsanlar Watchmen’den nefret etmek için birçok sebep buldu; Zack Snyder’in yönetmen olması, filmin aşırı uzun olması, yaş kısıtlamasına sebep olacak içeriği, garip seks sahneleri vb.

Neden Haksızlık: Watchmen mükemmel olmasa da kaçırdığından çok fazlasını başarmış bir film. Göz kamaştıran görselleriyle, süper kahraman türüne akıllıca yaklaşımıyla ve sağlam senaryosuyla film herkesi mutlu etmese de anlayanlar için unutulmayacak filmlerden.

2. Avatar (2009)

Nefret Edilme Nedeni: Avatar ne kadar başarılı olduysa o kadar çok da eleştiriye tutuldu. Meyve veren ağaç taşlanır misali birçok insan ilgisini ve nefretini bir filme yoğunlaştırdı. Ferngully, Pocahontas ve Dances with Wolves filmlerinden çaldığı düşünüldüğü konusu filmi eleştiri oklarından uzak tutamadı.

Neden Haksızlık: Avatar’ın konusu orijinal olmasa da belirli bir filmden çalınmayacak kadar genel bir konusu var. James Cameron konunun altına eklediği fikirlerle, daha önce ekrana sunulmamış bir dünyayla filmi diğerlerinden farklı kılıyor.

Görsel efektler zamanın ötesinden gelerek bize sunulmuş ve filmi türünün sayılı örneklerinden yapmıştır.Aksiyonunun yeterliliği, performansların iyiliği ile eğlencenin sınırlarını zorlayan film izledikten sonra size söylenenlerin aksini kanıtlayacak.

1. Man of Steel (2013)

Nefret Edilme Nedeni: Bazıları filmin Zack Snyder tarafından yönetilmesini sevmedi bazıları ise filmin sonuyla Superman’in General Zod’u öldürmesini uygun bulmadı. Christopher Nolan’ın karanlık Batman üçlemesine özenildiği düşünülen Man of Steel, bir Superman filmi için aşırı kasvetli bulundu.

Neden Haksızlık: Diğer Superman filmlerinden farklı olabilir fakat alternatif yorumlamak dışında eski filmler gibi bir film beklemek başta sinemaya yapılan bir haksızlık. Superman’in General Zod’u öldürmesi de öldürmenin olmadığı saçma film konseptini kırarak filmin konusuna yardımcı oluyor.

Herkes için olmasa da filme gelen çoğu eleştiri Snyder’in adını duyunca filme önyargıyla yaklaşan inatçı hayranlardan geliyor..

Kaynak: whatculture