16.05.2016

5 Baba Coppola

The Conversation – 1974 Ceren ÇALICI

Francis Ford Coppola’nın 1974 tarihli filmi The Conversation (Konuşma), “psikolojik gerilim” türünün hakkını veren bir yapım. 

Gene Hackman’ın hayat verdiği Harry Caul, dinleme ve izleme sistemleriyle çalışan bir dedektif. Paranoyak, takıntılı, kendi mahremiyete düşkün, işinde titiz… Caul’un çalıştığı yere başvuruda bulunan iş adamı, genç bir çiftin takip edilmesini ister, ama bu çifti izledikçe Caul, çiftin bir ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu düşünür. Dinlediği konuşmaları saplantı hâline getirir, artık “iş”i sadece iş olmaktan çıkar, onun hayatının önemli bir parçası durumuna geçer. Caul, bir yandan işini sorgularken bir yandan kendi hatalarının, kötü deneyimlerinin üzerinde yarattığı baskıyla mücadele etmeye çalışır. Hastalıklı kişilik yapısı işin içine girdikçe Harry Caul için üzerinde çalıştığı iş, bambaşka bir konuma geçer ve Caul paranoyanın esiri olur.

Rahatsız edici, etrafınızda olmasını istemeyeceğiniz, ama aynı zamanda ona anlayış gösterdiğiniz bir karakter olan Harry Caul’u canlandıran Gene Hackman, filmde en başarılı oyunculuklarından birini sergiliyor. Filmde Harrison Ford ve Robert Duvall gibi isimleri de kısa kısa görme şansı yakalıyoruz.

Coppola, filmin senaryosunu 60’ların ortalarında kaleme alsa da filmi, Baba I ve Baba II arasında çekmiş. 1974’te Cannes Film Festivali’nde “En İyi Film” dalında Altın Palmiye alan yapım, içinde barındırdığı ögelerle kendisinden sonraki yapımlara ilham kaynağı olmuştur.

Coppola filmleri arasında farklı bir yeri olan The Conversation, konusu ve yarattığı gerilimle öne çıkarken filmin müziklerinin de filmin etkileyiciliğinin artmasında büyük payı olduğunu ekleyelim.