23.06.2016

Box Office Rakamlarından Film Analizleri

Sinemanın ticari yanını da düşündüğümüzde aslında gişe rakamlarından farklı çıkarımlar yapabileceğimiz aşikar diyebiliriz. Özellikle bu işin sektör anlamında en önemli yerlerinden biri olan Hollywood’un gişe rakamları üzerinden tahminlerde bulunmak çok da zor sayılmaz. Ben de ara ara yurtdışı ve dünya gişelerine göz atarak sinemaya bir de bu gözle bakmaya çalışacağım.

O halde bu haftanın ABD gişe rakamlarına bakarak değerlendirmelerimize başlayabiliriz.

                        Film                                                                  Bu Hafta       Toplam Gişe         Hafta

box office haziran son

ABD gişe rakamlarına baktığımızda Finding Dory 135 milyon dolarla iyi bir açılış yapsa da, puan olarak 8.1 sularında geziyor. Bu durum da ödül sezonunda Finding Dory‘nin, Zootopia‘nın gerisinde kalabileceğinin emarelerini gösteriyor. Zaten dünya genelindeki gişelere baktığımızda Captain America’nın ardından bu seneki en çok gişe yapan film Zootopia görünüyor.

Central Intelligence daha ilk haftadan bütçesini çıkarmayı başardı. Kar katlanacak gibi görünüyor. . Bunun neticesinde de yeni film kaçınılmaz denilebilir. Bilhassa ABD’deki Kevin Hart’ın popüleritesini de hesapladığımızda olası bir yeni film kararıyla beraber filmin gişesi daha da katlanabilir. Ne de olsa insanlar tadınık sularda yüzmeyi seviyorlar.

Now You See Me 2 için ise aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz. Çünkü ABD gişesindeki rakamlara baktığımızda biraz hayalkırıklığı olmuş gibi gözüküyor.? Bu kadar yıldızlı bir kadro için son derece kötü rakamlar diyebiliriz. Filmin ABD’deki düşük gişesine rağmen dünya genelindeki rakamlarda biraz daha iyi ilerlemesi bakalım ilerleyen günlerde filmin toparlanmasına yetecek mi? Son tahlilde Now You See Me 2 gidişatından yeni film için 2 kere düşüneceklerini tahmin etmek çok güç değil diyebiliriz.

Ülkemizde vizyondan kalksa da, dünyanın pek çok yerinde vizyon macerasına devam eden The Jungle Book‘un, dünya genelindeki tatmin edici gişesi, eski klasiklerin de ortaya teker teker çıkmasına neden olacaktır. Disney’in popüler serilerinin yeni teknolojilerle yeniden pişirilmesi, Hollywood’un gişe temelli anlayışı düşünüldüğünde çok fazla kişiyi şaşırtmayacak gibi gözüküyor.

Bildiğiniz üzere The Conjuring 2, ilk haftasında bütçesini çıkararak kar elde etmeye başlamıştı. ABD gişe rakamlarından gördüğümüz kadarıyla, gişesini neredeyse 2 katına şimdiden çıkardı. Çoktan 3. filmin siparişinin verildiği düşünülürse, yapılacak olası bir devam filminin de gişede yapımcısını memnun edeceğini tahmin etmek güç değil diyebiliriz.

ABD gişe rakamlarında belki de en dikkat çekici kare Warcraft’ın ABD’de de yere çakılması diyebiliriz. Oyunun bunca sadık hayranı olmasına rağmen, eleştirmenlerin filmi beğenmemesiyle paralel olarak film gişe anlamında büyük bir hezimete uğramıştı. Ancak filmin dünya genelindeki rakamları beklenenin aksine filmin bütçesini kurtarmayı başardı. Film zararı nasıl kurtaracağını düşünürken, Çin’deki gişe rakamlarının son derece tatmin oluşuyla Warcraft yapımcısına derin bir nefes aldırdı. Böylece toplamda 160 milyon dolar bütçesi olan film, 380 milyon dolar gişe rakamıyla devam filmlerinin gelebileceğini ilan etmiş gibi oldu.

Dünya genelindeki bu yılın gişe rakamları düşünüldüğünde ilk beş sırada şu filmler gözüküyor:

box office haziran son dünyada