20.04.2017

Dünya Sinemasının Gözden Kaçırılmaması Gereken Yakın Dönem 25 Filmi

20.Soul Boy (Kenya – 2010)

Yönetmen: Tom Tykwer,  Hawa Essuman

Oyuncular: Samson Odhiambo ,  Leila Dayan Opou ,  Krysteen Savane ,  Frank Kimani ,  Joab Ogolla

14 yaşındaki Abila, Doğu Afrika’da Kenya’nın en geniş varoşlarından biri olan Kibera’da ailesiyle yaşamaktadır. Bir sabah babasının hasta ve delirmiş olduğunu görür. Abila şok olmuştur fakat babasına yardım etmek istemektedir. Yaşıtı Shiku’dan babasının ruhunu esrarengiz bir kadına kaptırdığını öğrenir. Abila buna inanmaz ama yine de kadını aramaya başlar. Nihayet onu gettonun en karanlık köşesinde bulunduğunda kadın ona yedi zor görev verir, başarabilirse babasının ruhu kurtulacaktır. Abila kendisini yaşadığı küçük evrenin kalbine taşıyacak bir maceraya atılır.

19.Cargo (İsviçre – 2009)

Yönetmen: Ivan Engler, Ralph Etter

Oyuncular: Anna Katharina Schwabroh, Martin Rapold, Regula Grauwiller

Sene 2267… Yeryüzündeki ekosistem çökmüş ve insanoğlu dünya yörüngesindeki uzay istasyonunda yaşamak zorunda kalmıştır Kassandra adlı kargo gemisi uzayın derinliklerindeki istasyona varabilmek için 8 yıldır yoldadır Gemideki tek uyanık insan, sağlık memuru Laura’dır Geriye kalan mürettebat dondurulmuş şekilde uyumaktadır Laura’nın uyandırdığı gemi ekibi taşıdıkları kargonun, kendilerine bildirilenden tamamen farklı olduğunu keşfeder Geniş çaplı bir komplonun ürünü olan bu kargo, tüm insanlığın geleceğini etkileyecektir.

18.Special Forces (Fransa – 2011)

Yönetmen: Stéphane Rybojad

Oyuncular: Diane Kruger, Djimon Hounsou, Benoît Magimel

Afganistan’da bir Fransız gazeteci terör örgütünün bir uzantısı tarafından kaçırılır. Bu olay üzerine Fransız hükümeti tarafından çıkarılan özel kuvvetler takımı kurtarma operasyonu için Afganistan’a gönderilir ve gazeteciyi örgütün elinden alırlar, fakat kurtarma operasyonu fiyaskoyla sonuçlanır; helikopterin vurulması operasyonu yarım bırakır. Engin dağlar, kış şartları, sürekli çıkan çatışmalar özel kuvvet birliğini ve kadın gazeteciye çok zor günler yaşatacaktır.

17.Rare Exports: A Christmas Tale (Finlandiya – 2010)

Yönetmen: Jalmari Helander

Oyuncular: Jorma Tommila, Peeter Jakobi, Onni Tommila

Finlandiya’da Noel arifesinde, Noel Baba bir arkeolojik kazıda ortaya çıkarılır. Hemen sonrasında, çocuklar kaybolmaya başlar. Bir çocuk ve babası avcı dostlarının yardımı ile Noel Baba’yı yakalayıp, kazıya sponsor olan şirkete geri satmaya çalışırlar. Ancak karşılarında, liderlerini özgür bırakmaya kararlı olan Noel Baba’nın elfleri vardır.

16.Innocence (Fransa – 2004)

Yönetmen: Lucile Hadzihalilovic

Oyuncular: Zoé Auclair, Lea Bridarolli, Bérangère Haubruge

Innocence, ormanın içinde bir yerdeki gözlerden ırak bir okula bir tabut içinde yeni gelen altı yaşındaki Iris’in, bu gizemli ortama uyum sağlaması ve okulun sırrını çözmesini konu alıyor. Çarpıcı bir tarza ve sembolizme sahip, büyüme çağını beklenmedik ve cüretkâr bir şekilde yeni baştan ele alan bir öykü.

12345