20.04.2017

Dünya Sinemasının Gözden Kaçırılmaması Gereken Yakın Dönem 25 Filmi

5.Lebanon (İsrail – 2009)

Yönetmen: Samuel Maoz

Oyuncular: Yoav Donat, Itay Tiran, Oshri Cohen

Haziran 1982, Birinci Lübnan Savaşı. Bir tank ve paraşütçülerle düşman bölgelerine saldırı başlar. Basit gibi gözüken bu durum aslında çok karmaşıktır. Mürettebattan 4 kişi, kendilerini inanılmaz bir savaşın içerisinde bulurlar. Korku ve yaşama iç güdüsüyle hayatta kalmaya çalışan askerler umutsuzca bir bekleyişin içerisindedirler.

4.The Grandmaster (Hong-Kong/Çin – 2013)

Yönetmen: Kar-Wai Wong

Oyuncular: Tony Chiu-Wai Leung, Ziyi Zhang, Jin Zhang

30lu yıllarda dövüş sanatlarının popüler olmasıyla giderek daha fazla insan Güney Çin’deki Foshan’da ki profesyonellerden bu sanatı öğrenmek ister. Bazı deneyimli ustalar karşılaştıkları kişileri sınar. Tüm konsantrasyonlarını elde etmek her yeri kilitlerler ve çatışmalar bitmeden kimsenin dışarı çıkmasına izin verilmez. Bir sonuç alınana kadar ne yemek vardır ne de dinlenmek. Ip Man dövüş sanatlarında olağanüstü yetenekli zengin bir genç adamdır ama mütevazi bir kişidir ama tevazü onu dertten kurtarmaz bir gün bu çatışmalardan birinin ortasında kalır ve kurtulmak için tüm yeteneğini kullanmak zorundadır. Ustalar onun dövüş yeteneğine hayran kalır, Kung usta ve kızı Kung Yi de bunlar arasındadır. Genç kızın bu yeni gence ilgi duyması gecikmez.

3.A Town Called Panic (Belçika/Lüksemburg/Fransa – 2009)

Yönetmen: Stéphane Aubier, Vincent Patar

Oyuncular: Stéphane Aubier, Jeanne Balibar, Nicolas Buysse

Kovboy’la Kızılderili, At’a el yapımı bir hediyeyle doğum günü sürprizi yapacakken yanlışlıkla evini yakarlar. Gerçeküstü maceralar, üçlünün arzın merkezine seyahati, donmuş bir tundrayı boydan boya katetmeleri ve su altında sivri kafalı yaratıkların yaşadığı paralel bir dünya keşfetmeleriyle devam eder.

2.A Separation (İran – 2011)

Yönetmen: Asghar Farhadi

Oyuncular: Peyman Moaadi, Leila Hatami, Sareh Bayat

Simin ve Nader’in uzun yıllardan beri süren evlilikleri artık sallanmaktadır. Simin ve Nader, bu evliliği artık noktalamak isteyince kızlarının kimde kalacağı konusunda bir türlü uzlaşamazlar. Simin ve Nader’in kızı Termeh bu durumdan habersizdir. Nader, kızı Termeh’i de yanına alarak İran’ı terk etmek istemektedir. Simin, Nader’in Alzheimer hastası olan babasına bakmak istememesi üzerine boşanma davası açmıştır. Fakat dava reddedilince ailesinin yanına geriye dönmek zorunda kalır. Simin ve Nader’in kızı Termeh ise tercihini babasından yana yapmıştır. Nader, Termeh’e ve de Alzheimer hastası olan babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar. Her şeyin bu şekilde düzeleceğine inanan Nader, çok geçmeden yanıldığının farkına varır.

1.Flame and Citron (Danimarka – 2008)

Yönetmen: Ole Christian Madsen

Oyuncular: Thure Lindhardt, Mads Mikkelsen, Stine Stengade

Flame ve Citron, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Danimarka direnişi adına Nazi sempatizanı ve işbirlikçilerini öldüren iki suikastçidir. Hiç kimseye acımayan ve gözlerini kırpmadan öldürmekle görevli oldukları kişileri öldüren ikili zaman geçtikçe yaptıkları işin haklılığını sorgulamaya başlarlar.

12345