20.04.2017

Dünya Sinemasının Gözden Kaçırılmaması Gereken Yakın Dönem 25 Filmi

10.Dogtooth (Yunanistan – 2009)

Yönetmen: Yorgos Lanthimos

Oyuncular: Christos Stergioglou, Michele Valley, Angeliki Papoulia

Dogtooth, üç genç kardeşin anne babalarıyla, sanki paralel bir evrende, farkında olmadıkları bir tutsaklıkta yaşadığı evde geçiyor. İşlevsiz ailelerin gelebileceği son noktayı gözler önüne seren bir yapım.

9.Persepolis (Fransa/ABD – 2007)

Yönetmen: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi

Oyuncular: Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Gena Rowlands

Marjane ve ailesi, baskıcı Şah iktidarının devrilmesini büyük bir sevinç ile karşılarlar. Yıllarca ekonomik ve toplumsal anlamda yaşanan zorluklardan sonra yepyeni bir yaşam için yeni bir umut doğmuştur. Sancılı yılların ardından demokratik bir yönetimin geleceğini ümit eden İranlılar, bir kez daha büyük bir hayal kırıklığına uğrarlar. Şah’ın baskısından sonra sıra mollaların baskısına gelmiştir. İran-Irak savaşının da başlamasıyla da hayatları iyice zorlaşan Marjene’in ailesi, kızlarını Avusturya’ya bir liseye gönderir.Bir yanda muhafazakar bir ülke, bir yanda modern bir ülke. Bir yanda gelenek, bir yandan boşluk…

8.2 Rabbits (Brezilya – 2012)

Yönetmen: Afonso Poyart

Oyuncular: Fernando Alves Pinto, Alessandra Negrini, Caco Ciocler

Sao Paulo’da başsavcı Júliave suç ortağı avukat Henrique, gangster Maicom ile birlikte hareket ettiği tespit edilerek soruşturmaya alınır. Maicom birçok adam kaçırma, cinayet ve soygundan sorumludur. Kanunu ensesinde hisseden azılı gangsterin tek kurtuluşu pisliğe bulaşmış bir başka rüşvetçi devlet adamı olan Jader Kerteis’e iki milyon dolar ödemesidir. Bu arada, iki yıl önce bir anne ve oğlu araba kazasında öldüren Edgar, motor cambazı ve hırsız Velinha’yı Jader’e parayı ulaştırmak üzere tutar.

7.They Came Back (Fransa – 2004)

Yönetmen: Robin Campillo

Oyuncular: Géraldine Pailhas, Jonathan Zaccaï, Frédéric Pierrot

Bir gün, tüm dünya üzerine son on yıl içinde ölen herkes dirilir ve evlerine geri döner. Tüm devletler bu şok edici ziyaret karşısında şaşkın haldedirler. Ölenlerin evlerine başkaları yerleşmiştir, eşleri başkaları ile evlenmiştir, işleri başkalarına verilmiştir. Rachel de eşi Mathiue’yı kaybetmiş genç bir kadındır ve eşi de geri dönenler arasındadır. Rachel uzun süre gerçeği kabul etmese de karşısındaki insan Mathiue’dur, ancak Mathiue da tüm diğer ‘geri dönenler’ gibi tuhaf davranmaktadır. Rachel ve Mathiue ucunda ölümün bulunduğu bir ilişkiye adım atarlar.

6.Haze (Japonya – 2005)

Yönetmen: Shin’ya Tsukamoto

Oyuncular: Shin’ya Tsukamoto, Takahiro Murase, Takahiro Kandaka

Bir adam gözlerini ıslak ve karanlık bir dehlizde açar. Çevresinde kan ve ceset parçaları vardır. Bir çıkış yolu ararken, kendisi gibi kayıp bir ruhla daha karşılaşır. Güçlerini birleştirerek kendilerini gizemli bir şekilde tehdit eden mekandan kurtulmanın yolunu ararlar.

12345