20.04.2017

Dünya Sinemasının Gözden Kaçırılmaması Gereken Yakın Dönem 25 Filmi

15.The Consequences of Love (İtalya – 2004)

Yönetmen: Paolo Sorrentino

Oyuncular: Toni Servillo, Olivia Magnani, Adriano Giannini

Titta, üstüne titrediği bir sırrı dışarıdaki dünyadan kendi kimliğini yitirmek pahasına saklamaktadır. Artık o kimsenin onu almak için gelmeyeceği bir bekleme odasındadır. Çevresinde olup bitenlerden bağımsız bir hayata hüküm sürmekte ve kararlar vermekten vazgeçmektedir. Bir otel odasında mahkum hayatı yaşamaktadır. Bir gün kendini dahi şaşırtarak tüm bu basık dünyayı yerle yeksan etmeye karar verir ve bir otel çalışanı olan Sofia ile tanışır. Artık bu yolun geri dönüşü yoktur.

14.Paradise Now (Filistin – 2005)

Yönetmen: Hany Abu-Assad

Oyuncular: Kais Nashif, Ali Suliman, Lubna Azabal

Çocukluk arkadaşı olan Filistinli Khaled ve Said, Tel Aviv’de gerçekleştirilecek bir saldırıda intihar bombacısı olarak görevlendirilirler. Aileleriyle vedalaşmadan son bir gece geçirdikten sonra, vücutlarına bağlı bombalarla sınıra götürülürler. Ama operasyon planlandığı gibi gitmez ve birbirlerinin izin kaybederler. Artık tek başlarına kaderleriyle yüzleşmeleri gerekmektedir.

13.20th Century Boys (Japonya – 2008)

Yönetmen: Yukihiko Tsutsumi

Oyuncular: Toshiaki Karasawa, Etsushi Toyokawa, Takako Tokiwa

30’lu yaşlarında bir grup arkadaş çocukken uydurdukları ve çoktan unutmuş oldukları dünyanın sonuna dair bir takım kehanetlerin ve sembollerin “Arkadaşlık” denilen gizemli bir tarikat tarafından kullanılmakta olduğunu fark ederler. Tarikatın “Arkadaş” (Tomodachi) denilen lideri, tüm bu kehanetleri gerçekleştirip büyük katliamlar yapmak peşindedir. Zamanında bu kehanetler kitabını uydurmuş olan bu arkadaş grubunun, hafızalarını zorlayıp çocukluklarına dönerek hem sıradaki kehanetin ne olduğunu hatırlayıp engellemeleri, hem de çocukluk arkadaşlarından biri olduğunu düşündükleri Arkadaş’ın kim olduğunu çözmeleri gerekmektedir.

12.The Counterfeiters (Almanya/Avusturya – 2007)

Yönetmen: Stefan Ruzowitzky

Oyuncular: Karl Markovics, August Diehl, Devid Striesow

II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin, savaşın tek galibi olabilmek için yaptıkları ahlâk dışı işlerden biri de sahte para basarak diğer ülke ekonomilerini çökertmektir. Bu iş için kurdukları gruba, el sanatları ve kalpazanlık konusunda çok iyi olan Salomon ‘Sally’ Sorowitsch’i de dahil ederler. Sefaletten kurtulan yaşamlarına rağmen, içinde bulundukları durum onları rahatsız eder, vicdanlarıyla karşı karşıya getirir.

11.The Extraordinary Adventures of Adele Blanc Sec (Fransa – 2010)

Yönetmen: Luc Besson

Oyuncular: Louise Bourgoin, Mathieu Amalric, Gilles Lellouche

Yıl 1912. Adele, amacına ulaşabilmek için sınır tanımayan gözü kara genç bir gazetecidir. Buna Mısır’a gidip oradaki mumyalarla uğraşmakta dahildir. Bu arada, Paris’te, panik yaşanmaktadır. Bir uçan dinozor cinsi olan “pterodactyl”a ait 136 milyon yaşındaki bir yumurta Ulusal Tarih Müzesinde sergilendiği bölümde bilinmeyen biri tarafından kuluçkalanır. Yumurtadan çıkan kuş kentte terör estirmektedir. Ancak yaşamı maceralarla dolu olan Adele için bunlar heyecan sayılmaz.

12345