24.08.2022

Sinemanın Kült “B” Filmleri

Plan 9 From Outer Space

Ed Wood‘u bir film olarak duyanınız vardır, bir Tim Burton filmi. Fakat eğer filmi izlemediyseniz, onun bir B film  yönetmeni olduğunu bilmeniz düşük bir olasılıktır. Tam adı Edward Davis Wood Jr. olan ustanın ölümünden sonra en çok ünlenen filmi, araba jantından yaptığı uzay gemilerini kullandığı “Plan 9 From Outer Space” olmuştur.

The Golden Turkey (Altın Hindi) ödülünü alan film -ki bu en kötü filmlere verilen ödüldür- Ed Wood‘un en önemli filmi olmasının yanı sıra, “kült” olarak tanımlanan filmidir aynı zamanda. Onu kült yapan baş faktör hiç şüphesiz, fantastik bir bilim kurgu filmi olarak tanıtılmasının aksine, sevenlerinin onu naif bir komedi filmi olarak görmesidir. Bu bağlamda özellikle filmin sonlarında pilotun, uzaylı askerin birini doyasıya patakladığı sahneyi izlemek müthiş eğlencelidir.

Filmin girişindeki söz, konuyu özetler: “Kalbin, uzaydan gelen mezar soyguncularının hikâyesine dayanabilecek mi?”

Evet, bir çiftin ölümü ve yeniden dirilmeleri ile film başlar. Onları yeniden dirilten tahmin edebileceğiniz gibi uzaylılardır. Bu dünyayı istila edebilmeleri için tasarladıkları 9 numaralı plandır. (Önceki sekizini bilmiyoruz fakat bir şekilde dünyadaki güçlerin bu planların gerçekleşmesini engellediği bellidir.) Mezarlıkta olan ilginç olayların ve ölümlerin, gökyüzünde çeşitli uçan daireler görülmesi üzerine asker ve polis harekete geçer. Olay dizisi, en sonunda yine mezarlığa inen uçan dairenin içine giren polislerin, uzaylılarla karşılaşması ile doruğa çıkar.

Mezarlığından fırlayan (biri yaşlı bir adam, biri onun karısı ve olayı araştırırken bu ikili tarafından öldürülen iri bir polis memuru) zombileri -ki yaşlı adamın vampir kostümünde olması da ilginç bir detaydır- uzaylıların insan ırkına ders vermek adına, elektrot tabancaları ile kontrol etmesi ne kadar absürt olsa da, filmin verdiği dünyadaki patlayıcı yapımının kontrolsüz büyümesi mesajı da bir o kadar gerçekçi bir mesajdır. Film, nispeten zararsız havai fişeklerin ardından yapılan el bombaları, füzeler, atom bombası ve hidrojen bombasının korkutuculuğundan dem vurur. Bu görüş, her ne kadar filmi elle tutulur bir seviyeye çıkarmasa bile, haklı bir görüştür.

Dünyanın en kötü yönetmeninden, dünyanın en kötü filmi: Plan 9 from Outer Space. Ya da başka bir tabirle “uzaylıların dahiyane planlarına karşı dünyalılar”. Akla ve bilime aykırı olsa da, gönülleri fethedebilecek kadar ihtişamlı. İzlemeden önce bir düşünün, “Belki de evinize giderken yanınızdan birisi geçecek, ama onun uzaylı olduğunu asla bilemeyeceksiniz”.