17.09.2022

Son 30 Yılın En İyi Film Afişleri

Bir filmi izlemek için öncelikli sebebiniz nedir?

Bu sorunun cevabı her şey olabilir: Yönetmen, oyuncular, senaryo… Peki ya afiş? Bir kitabın kapağı gibi bir filmin de görsel yüzüdür afiş. Bazen bir filmi izleme sebebimiz de olabilir, filmi izledikten sonra ayrıntıları fark edip hayran olma sebebimiz de…

Sinema tarihi birbirinden müthiş afişlerle dolu. Biz de tarihten bir dönemi çekip almak ve o dönem içinde ilgimizi çeken, hayran kaldığımız afişleri derlemek istedik. Hem de neden o afişe hayran olduğumuzu, neden o afişi sevdiğimizi de birkaç cümle ile açıklamak istedik.

Pera Sinema’ya desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen sinema dostlarımızla birlikte oluşturduğumuz “Son 30 Yılın En İyi Film Afişleri” dosyamız sizlerle…

Ahmet Belkıran

The Lobster

Film, etkileyici bir distopya ve ilişkiler üzerine fazlasıyla düşündürüyor ancak afişi de bir o kadar harika. Ana karakterlerin yalnızlığını tek görselle mükemmel anlattığı için bu afiş bende fazlasıyla iz bırakmıştı.

The Idesof March

Unutamadığım afişlerden biri de The Ides of March filminin afişi. Karakter dönüşümünü ve başarılı kişinin arkasındaki zeki kişinin yaşadıklarını, duygularını iyi anlatan filmlerden biri olan The Ides of March afişinde de iki ana karakteri hem iç içe geçirip hem de kimin ön planda olduğunu muazzam anlatıyor.

L’Empire des loups

Kitap uyarlamaları içerisinde en zayıf olan filmlerden biri Kurtlar İmparatorluğu. Kitabın anlattığı hiçbir önemli ana saygı göstermeyen, kötü bir yapım. Ancak afişteki insan ve kurt bakışlarının birleşimi bu tarz afişler için iyi örneklerden.

Logan

Son zamanlarda Marvel filmlerinin kötü afişlerinin aksine Logan’ın afişi oldukça sade, bir o kadar da kaliteli. Filmdeki duygusallığı, korumacılığı ve birbirine duyulan ihtiyacı anlatmayı o kadar iyi başarıyor ki, aynı duyguları bakarken bana da geçiriyor.

Black Swan

Belki çok sade bir afiş Black Swan’ın bu afişi. Ancak karakterin yaşadığı acıyı, güzelliğinin arkasında kalan iç dünyasındaki parçalanmaları başarıyla aktarıyor.

Ve bonus:

The Dark Knight yayınlandığı tarihe kadar ki en karanlık ve en gerçekçi süper kahraman filmi. Yaratılan atmosfer, yönetmen, oyuncular, her bir detayı muazzam. Sadece filme değil afişlere de yansıyan başarısıyla bir bütün olarak efsaneler arasına adını yazdıran bir yapım The Dark Knight.