24.08.2022

Ünlü Filmlere Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Teori

Seyfi AKBULUT

Her yıl birçok yeni film çıkıyor fakat çok azı klasik statüsüne gelebiliyor. Aşağıdaki klasikler, izlerken izleyicilerin gözünden kaçmış olabilecek birkaç teoriyi barındırıyor. Ortak noktaları ise hepsinin popüler kültüre bağlı olarak izleyicilere neyi anlatmak istediğidir. Önceden uyarmam gerekir ki okuyacaklarınız sadece spoiler vermiyor ayrıca filme bakış açınızı da değiştiriyor.

Forrest Gump

Daha çok aptal şansı eleştirisi

1950’ler ile 1980’ler arasını kapsayan hikayede Forrest’ı bazen tarihsel olaylara dahilken bazen de olayların dışında görüyoruz; yeri geliyor başkanlarla birlikte, yeri geliyor Watergate skandalında adı geçiyor. Hatta karides botu sayesinde milyoner olabiliyor.

İkinci Dünya Savaşı sonrasının yansımalarını yakından gördüğümz filmde Forrest çok çalışmaktan daha çok Amerikanvari aptal şansı ile yolunu çiziyor. Tarihsel olayları içinde büyük ölçüde barındıran film aslında günlük yaşantımızın tarih olduğunu vurgulayarak tarihi nasıl manipüle ettiğimizle ilgileniyor.

Forrest’ın üç adet anlamlı ilişkisi oluyor ve bunlar tarihsel olayların dışındalar. Filmin can alıcı noktaları bu ilişkiler. Tarihsel olaylar sadece nostaljik bir hava katmak için oradalar. Fakat nostalji duygusu tarihsel olayları saptırarak kullanılıyor. Açıkça dünyadaki herkesin yaptığı gibi Amerikalıların da kendi tarihlerini yazdıklarını söylüyor. Bizler de Forrest gibi budala ve şanslıyız sadece demenin bir farklı yolu.

Die Hard

Bütün bir film günümüzün sosyal-politik durumunun bir parçasıdır.

Yabancı bir terörist grubu Noel gecesi Los Angeles’taki bir Japon şirkentinden yüklü miktarda para çalmak ister. New York polis departmanı araya girince ise işler karışıverir.

Die Hard Wall Street piyasasının açgözlülüğünü öne sererken, hamiline tahvil borçların 1980’lerde ne denli tehlikeli olduğunu gösterir. Avrupalı teröristlerin çıkardığı karmaşıklık arasında polisimiz karısını kurtarmak için çok çaba sarfeder.

80’lerin filmi olsa da aslında film Donald Trump’lı Amerika için günümüzü göstermektedir. Hatta film içinde beyaz New York’lu polis ile siyahi LA polisinin dostluğunu bile görebilirsiniz.