24.08.2022

Ünlü Filmlere Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Teori

Prometheus

İnsanlar ve Xenomorph’lar The Engineer tarafından yaratılmış yaratıklar olabilirler. Bu yüzden seride olanlardan iki taraf da eşit derece sorumlular.

Riddley Scott’ın Alien serisine dönüşü birçok sinemaseveri üzdü, devam filmi mi yoksa tanıtım filmi mi olduğu hala açıklanmayan Prometheus’a karşı cephe almaya başladı. Fakat bu sefer film fragmanında gerçek bir Xenomorph boy gösteriyor.

Filmde tüm karışıklığın içinde, insanoğlunun uzaylılarla olan gebelik bağlantısı ve uzaylıların her iki filmde de önemli yer kaplayan insan yapımı olan androidler, Ash ve David, ile olan balantısı kaybolmuştu.

Prometheus’ta rastladığımız şey Engineer’ların mucize şeklinde adlandırılabilecek olan insanları yaratması fakat bu mükemmel organizmaya bir laneti yani ölümü vermesi. Bunun sebebi Xenomorphlar’ın Engineer’lara sırtlarını çevirmesiyle aynı maddeden yaratılmış olan insanlığın da  yok olmaktan nasibini almasıdır. Frankenstein’da olduğu gibi Xenomorph’lar da aslında sadece sevilmek istiyorlar fakat sevilmedikleri zamansa canavara dönüşüyorlar.

Braveheart

Hikaye efsane olarak gerçeklerden uzak bir şekilde hikayeyi kontrol ediyor.

Film Robert the Bruce’un bizlere William Wallace’ın hikayesini anlatacağını söylemesiyle başlıyor. Sonra anlaşılıyor ki Robert the Bruce yeniden hayata gelen Yehuda’nın ta kendisi.

Peki neden Robert the Bruce’u oynayan karakter birden çıkıp tarihsel olaylar hakkında yalan yanlış şeyler anlatıyor? Film tarihsel olayları eğmesinden, homofobik durumlardan dolayı birçok eleştiri toplamasına rağmen, Best Picture ödülünü aldı. Filmde evet homofobik yorumlar yapılıyor, olmamış şeyler anlatılıyor fakat anlatan kişiler güvenilmez kişiler.

Eğer muhteşem bir savaşçının hikayesini anlatıyorsanız olayları gerçeklerden saptırmak zorunda kalıyorsunuz. Bütün bir Braveheart efsanesi kamp ateşi etrafında böbürlenerek anlatmak için kurgulanmış bir efsane.