24.08.2022

Ünlü Filmlere Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Teori

2001: A Space Odyysey

Bütün film Nietzsche’nin üstün ırk kavramıyla alakalıdır.

Nietzsche Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabında üstün ırktan kastının ne olduğunu anlatıyor. Bu üç aşamadan geçmektedir. İnsan önce deve gibi çalışıp iş yapmalı, sonra aslan gibi entellektüelliği ve gururuyla tüm çölü yönetmeli ve en sonunda daha yükseğe mertebeye gelerek Üstinsan olmalı.

Ne gariptir ki 2001: A Space Odyysey’de de üç aşama var. Strauss’un şiiriyle açılışı yapıyoruz. İnsanoğlu filmde önce deve gibi iş yaparak hayatını geçiriyor. Daha sonra ikinci aşamaya geçerek daha büyük amaçlar için Mars’a gidiyor. Sonunda Dave geçitten geçiyor ve yıldız çocuk olarak yeni bir bilinçle uyanıyor.

The Shawnshank Redemption

Andy Dufresne suç işledi mi?

Andy Dufresne maalesef hiçbir zaman iki kişinin cinayetinden beraat edemedi. Anlatıcının bakış açısından Red ile Andy hikayenin kahramanları gibi gözükse de Andy, Red’i önemsemeden çekip gider.

Andy’e suç atan kişiyi filmde görmüyoruz. Bu iddia yalan da olabilir yanlış anlaşılma da olabilir. Andy iki cinayet suçlaması hakkında doğru düzgün açıklama yapmadan hapisten kaçıyor. Red şaka olarak o hariç hiçkimsenin suç işlemediğini söylüyordu bu bir tezatlık olabilir. Tüm bildiğimiz diğer herkesin gerçekten suçlu olduğu.

Andy kaçtıktan sonra tekrar evlenir mi? Evlenir ise karısının başına gelen yeni karısının başına da gelir mi?

Kaynak: TasteOfCinema