24.08.2022

Ünlü Filmlere Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Teori

Memento

Leonard aslında amnezi değil, kendi iradesiyle olayları unutup, kendini kahraman yaptığı olaylar yaratıyor.

Filmin sonuna doğru, film boyunca Leonard (Guy Pearce)’ın karısının ölümünden sorumlu tuttuğu için peşinde koştuğu Teddy’nin ölümüne tanıklık ediyoruz. Teddy’nin John G. olduğunu düşünürken ölümünden sonra Leonard sıradaki Jonh G.’nin kim olduğunu düşünmeye başlıyor. Filmin sonunda bunların hepsinin Leonard’a unutkanlık veren karısının ve onun sağ çıktığı bir kaza sonucu olduğunu öğreniyoruz.

Filmin ters köşesi ise burası oluyor. Leonard aslında amnezi değildir.Film geriye doğru giderken bazı sahneleri tekrar tekrar görüyoruz fakat hepsinde insan hafızasında olduğu gibi biraz daha değiştirilmiş halini görüyoruz. Yeni anıların yaratılamaması aslında zihinsel kapasite için kullanılmış bir nevi savunma kalkanı yani reddetmeden dolayı.

Belki Leonard’ın karısı gerçekten onun engel olamadığı bir olay sonucu yaşamını yitirdi fakat karısının asıl önemi film boyunca aslında ona bağlılığını anlatan bir sembol oluşudur. Bütün bu kendini suçlama içten içe onu kemiriyor ve sonu olmayan bir reddetme döngüsüne giriyor. Teddy öldükten sonra da başka bir John G. aramasıyla birlikte aslında kendisini belki de var olmayan bir adamın peşinden sürüklediğine tanıklık ediyoruz.

JFK

Tarihsel olayların doğruluğu hakkında elmalı turta kadar Amerikalı.

Oliver Stone filmleriyle tartışmaya yol açmaya pek yabancı değil. Platoon’dan Nixon’a gelişiminin hangi yolda olduğunu görebiliyoruz. En önemli filmlerinden JFK ise seyircisine dünyanın Amerika’ya komplo teorileri düzenlediğine dayanıyor.

Amerika’nın başına gelmiş komploların en başı JFK suikastidir. Film bu tarihsel olay hakkında bütün teorilerden biraz faydalanarak kendisine ayrı bir gerçeklik yüklemiştir. Oliver Stone gerçekten bunlara inanıyor muydu? Yoksa film baştan sona artık kültürel bir miras olmuş olan komplo teorilerinin  Amerikalıların gözünden anlatan bir yansıma mı?

Her komplo teorisindeki gibi, JFK komplo teorisindeki bütün olay da insanların mantıklı bir cevap bulamaması üzerine farklı kaynaklardan farklı sebepler ortaya atmasıdır.