19.08.2018

Yıllardır İyi Bir Film Çekmemiş 10 Yönetmen

John Singleton

John Singleton, 24 yaşında, “en iyi yönetmen” ödülü için Oscar’a aday gösterilen en genç ve ilk siyahi kişi olarak tarihe geçmişti. Bu adaylığın yönetmenin ilk eseri “Boyz n the Hood” için olduğu düşünülürse, Singleton harika bir başarıya imza atmıştı.

Karışık tür çektiği filmler, “Higher Learning”, “Rosewood” ve “Baby Boy” gibi eserlerle devam etti. Bu filmler kötü olmasa da yönetmenin ilk iki filmi kadar başarı sağlayamadı.

 Peki işler ne zaman ters gitmeye başladı? 2000ler geldiğinde Singleton, “Shaft” ve “2 Fast, 2 Furious” gibi stüdyo filmleri yapmaya başladı ve “Abduction” ile dibi gördü. Bu sırada “Four Brothers” ile Singleton’ın devam kariyerindeki sorun da ortaya çıktı: ilgi çekici karakterler ve fikirlerin birleştiğinde güzel bir sonuç çıkaramaması.

Eğer Singleton, Tupac Shakur’un biyografik filmi “All Eyez on Me”yi yönetseydi iyi bir geri dönüş yapabilirdi fakat “prensip ayrılıkları” sebebiyle filmi yönetmedi.

Hollywood’un siyahi yönetmenlerin siyahi insanları tema alan filmleri yönetmesine izin vermemesini ve sadece bulunmalarını istedikleri filmleri yapmalarına izin vermesini eleştirerek, odağını televizyona çevirdi. Yönetmenin, hala Tupac filmine geri dönme imkanıyla birlikte sinemacılığa geri dönmesi ilginç bir olasılık.

 

Oliver Stone

Oliver Stone, “Platoon”, “Wall Street”, “Born on the Fourth of July”, “Natural Born Killer” gibi klasiklerinden sonra bile hak ettiği itibara yeterince erişememiş yönetmenlerden. “Scarface” ve “Conan the Barbarian” gibi eserleri kaleme almasından sonra bile Stone’un isminden olması gerektiği kadar bahsedilmemişti.

Peki işler ne zaman ters gitmeye başladı? Gelişigüzel yapılmış politik filmleri ve belgeselleri bir yana, yönetmenin filmleri, önceki klasiklerindeki odak ve kontrolden yoksundu. Yarattığı filmler sanki trendlerden uzak birinin filmleri gibiydi.

Başrolünde Sean Penn ile “U Turn” kimseye bir yarar sağlamadığı gibi “Alexander” da büyük bir başarısızlık olmuştu. Yaşanmış en yeni trajediyi konu alan “World Trade Center” da bu konuyu iyi ele almayı başaramamıştı. “Wall Street”in devam filmi ve “Savages” da çoğunluğu memnun etmemişti.

 

Neill Blomkamp

Profesyonellerden olumlu eleştiri almış filmi “District 9” ile birlikte Neill Blomkamp, yeniden doğmuş heyecanlı bir film yapımcısı olarak geri dönmüştü. Gişe başarılarından ve kazandığı birçok ödülden sonra herkes, Blomkamp’in gelecek projeleri için meraklıydı ancak yönetmen şu ana kadar “District 9” ile yarattığı cevheri yeniden yakalamakta başarısız oldu.

Peki işler ne zaman ters gitmeye başladı?: “Elysium.” “District 9”ın sürpriz başarısından sonra Blomkamp’in kazandığı güç ve bütçe çoğu yönetmenin yıllarca uğraşıp elde ettiği bir sonuç. Film, ilginç bir konsept ve büyüleyici efektlere sahipken, sıkıntının aslı hikayede yatıyor. Blomkamp de konu hakkında kendini yüz üstü bıraktığını söylemişti.

Peşine gelen “Chappie”, bu sorunlardan hiçbirini daha az mantıksız hale getirememişti. Ridley Scott’ın “Alien” ön filmiyle olan gelişmelerinden sonra, Sigourney Weaver’lı çok konuşulan Alien devam filmini yakın zamanda görmemiz de pek mümkün değil gibi.

Şu ana dek, Blomkamp bir seri ilginç kısa film yaptı. Bu filmlerin, izleyici katılımının yardımıyla sıradaki filmine yol açacağı düşünülüyor. Yönetmenin, bilimkurgu romanı “The Gone World” uyarlamasında ne kadar yer alacağı ise belli değil.

 

Kevin Smith

Kevin Smith, kült klasiği “Clerk” ile ortamlara büyük bir giriş yapmıştı. Yönetmen ayrıca bir nesle iyi bir film yapmak için gerekenin, bütçe ne kadar küçük olursa olsun, sadece ilgi çekici bir konsept, karakterler ve yaratıcılık olduğunu göstermişti.

Mallrats” iyi bir filmken, “Chasing Amy” ve “Dogma” yönetmenin başarısının değişik türlere doğru genişlemesine şahit olan yapımlardan. “Jay and Silent Bob Strike Back” filmiyse son halinden daha iyi bir film olabilecek potansiyele sahipti.

Peki işler ne zaman ters gitmeye başladı? Büyük ihtimalle, Ben Affleck de birkaç yıl sonrasında kariyerini sihirli bir şekilde kurtarmadan önce “Jersey Girl” hem oyuncu hem de yönetmen için bir düşüşün başlangıcıydı. “Clerks ll” ilk filmin yarattığı etkiyi yaratamadı ve “Zack and Miri Make a Porno” bir gişe hüsranıydı.

Bardağı taşıran son damlaysa 2010’da gösterime giren başrolünü Bruce Willis’in aldığı “Cop Out”tu. Bugünlerde zamanının çoğunu çizgi roman kitapları, podcastler ve talk showlara ayıran Smith artık Sam and Twitch çizgi romanını temel alan bir dizinin senaryosunu yazmaya koyulmaya, yönetmeye ve baş yapımcılığını yapmaya hazır.

 

123