09.08.2017

Yönetmen Koltuğu: Abdellatif Kechiche

4) L’esquive (Kaçak) – 2003

Kechiche’in ikinci filmi L’esquive namı diğer Games of Love and Chance,  Fransız oyun yazarı Pierre de Marivaux’un bir oyunundan alır bu ismi. Tabii filmin Marivaux ile ilişkisi bu kadarla sınırlı değil: Fransa’nın genellikle göçmenlerin yaşadığı, kenar mahallelerinden birindeki okulda yılsonu gösterisi için sahnelenecek oyun, tam da Marivaux’un en önemli eserlerinden Games of Love and Chance’dir. Kechiche’in Pierre de Marivaux’ya olan düşkünlüğünü La vie d’Adèle de izleyince iyice anlamıştık. Zira Kechiche, orada da yine Marivaux’un bir eserini Adèle’in okuduğu sınıftaki edebiyat dersine konu yapmaktaydı. 17. yüzyılda yaşamış ve üst sınıfa yönelik aşkın metafiziğini irdeleyen eserleriyle var olmuş Marivaux’un, La vie de Marianne (Marianne’nin Hayatı) Adèle ve arkadaşları tarafından derinliğine irdeleniyordu.

Bu iki filmin birbiriyle münasebeti aslında Marivaux eserleri de değil sadece. Kechiche, adeta La vie d’Adèle’de çok da tanıma şansı bulamadığımız gençlere yıllar önce L’esquive ile çok yakından bakmış aslında. Evet, L’esquive’i tam olarak bu şekilde özetleyebiliriz. Tamamı neredeyse amatör oyunculardan oluşan filmde bir sınıftaki öğrencilerin aynı zamanda da aynı mahalleyi paylaşmalarından dolayı sürekli birlikte olmaları, birbirlerine aşık olmaları, kavgalarını izlerken bazen de sırf o mahallede yaşadıkları için maruz kaldıkları muameleyi birlikte sırtlayışlarına tanık oluruz.

Ödüllerle Taçlanan Bir Yapım

Krimo adlı gencin sınıf arkadaşı Lydia’ya olan aşkı bir anda ortalığı karıştırır. Bir yandan diğer arkadaşların da dâhil olmasıyla çözülmeye çalışılan, çözülmeye çalışıldıkça daha da karmaşıklaşan bu süreci her an provası yapılan Games of Love and Chance oyunu da eşlik eder. Yalnız ilginç olan şu ki: hikâyeye sürekli eşlik eden Marivaux’un eseri ne kadar ağdalı ve üstense gençlerin birbiriyle ilişkisi o kadar samimi ve sadedir. Bu da filme çatışma kazandıran en önemli etkendir kuşkusuz. Cesar’dan En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve Umut Vaat Eden Aktris (Sara Forestier) ödüllerinin sahibi olan filmin en dehşet verici anları ise Fransa’yı temsil eden polislerin gençlere, adeta suçlu hatta daha da ötesiymiş gibi muamele gösterdikleri sahnede saklı olsa gerek. Kechiche, tüm film boyunca suya sabuna dokunmayıp da tek bir sahnede yine bakış açısını açıkça belli etmiştir.