10.11.2017

Yönetmen Koltuğu: Costa-Gavras

Missing / Kayıp – 1982

Costa-Gavras’ın Z filminden sonra sanırım en bilinen filmi Missing (Kayıp). Amerikalı oyuncularla çalışan yönetmenin bu filmi ABD yapımıdır ve yine eleştiri oklarının hedefinde Amerika vardır.

1969 – 1975 yılları arasında ABD başkanının ulusal güvenlik danışmanı, 1973 – 1977 yıllarında ise ABD’nin 56. dışişleri bakanı olan Henry Kissinger’ın şu akıl almaz cümlelerini hepiniz bilirsiniz, bir kez daha hatırlatalım:

“Ülkesinin insanlarının sorumsuzluğu yüzünden bir ülkenin komünist olmasına seyirci kalamayız. Meseleler, Şilili seçmenlerin kararına bırakılamayacak kadar önemlidir.” 

Missing işte Henry Kissinger’ın da itiraf ettiği gibi, kendi ülkesinin geleceğini tayin etmesine izin verilmeyen Şili’yi anlatır. 1973 Şili Darbesi, 11 Eylül 1973 tarihinde sosyalist başkan Salvador Allende’nin devrilip General Pinochet’nin iktidara geldiği askeri bir darbedir. Bu darbeyle dünyanın seçimle başa gelmiş ilk sosyalist hükümeti devrilmiş ve yerine on yedi yıl sürecek bir diktatörlük kurulmuştur. Darbenin ardından Şili kara kuvvetleri komutanı ve darbecilerin başı Augusto Pinochet devlet başkanı ilan edilmiştir. Film de 1973’te Şili’de gerçekleşen ve demokratik yollardan işbaşına gelen Salvador Allende’nin devrildiği ABD destekli kanlı askeri darbe (1973 Şili Darbesi) sırasında kaybolan ABD’li gazeteci Charles Horman’ın gerçek hikâyesinden uyarlanmıştır. Anlatılanların zaten gerçek olduğunu bilmek, perdeye düşen görüntülerin korkunçluğunu bir kat daha artırır.

Yol filmiyle birlikte 1982 Cannes Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan Missing, beş dalda aday gösterildiği Akademi Ödülleri’nden de uyarlama senaryo Oscar’ıyla ayrılmıştır.

Costa-Gavras’ın belge filmcilik anlayışından ödün vermeden çektiği bu çarpıcı film elbette izleyen herkesi çok etkileyecektir.

12345