30.07.2017

Yönetmen Koltuğu: Todd Haynes

4) I’m Not There. (Beni Orada Arama) – 2007

Bob Dylan’ın kim olduğunu öğrenmek için bir araştırma yaptığınızda karşınıza ozan, müzisyen, oyuncu, ressam, söz yazarı, barış aktivisti gibi birçok vasfı olan bir adam çıkacaktır. Özellikle ozan kimliğiyle ön plana çıkan Dylan, folk müziğin efsane ismi olmuş, Nobel ödülünü de geçtiğimiz yıl alarak tarihe adını altın harflerle yazdırmış, çok yönlü bir kişiliktir. Peki, böylesine bir ismi perde ile buluşturan Haynes, bu yükün altından nasıl kalkmıştır? Tek bir karaktere sıkıştırmanın mümkün olmayacağı Dylan’ı, Haynes altı karaktere dağıtmayı tercih eder. Altı başarılı oyuncu tarafından hayat verilen Dylan, hiçbir karakterle de tam olarak benzeşmez. Zaten bu altı karakterin hiçbirinin isminde de Bob Dylan’ın ismine rastlanmaz. Zira I’m Not There, tam bir biyografi değil, Bob Dylan’dan esinlenen bir filmdir sadece.

Bob Dylan Sevenler İçin Ele Geçirilmez Bir Deneyim

Heath Ledger, Marcus Carl Franklin, Richard Gere, Christian Bale, Ben Whishaw, Cate Blanchett gibi yıldızlar tarafından perde ile buluşan Dylan ruhu en çok da Blanchett ile buluşan haliyle ilgi çeker. Dylan’ın fiziki olarak tam karşılığına hayat veren Cate Blanchett, öncelikle bir erkeğe hayat veren oyunculuğuyla övgülerin, haklı sahibi olur. Venedik Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü de kazanır Blanchett bu efsane rolüyle. Film, Dylan’ın çocukluğu da dâhil olmak üzere farklı yönlerine ve dönemlerine ışık tutarken asla düz bir tarihsel akış izlemediği gibi hikâyeyi bazen henüz Dylan’ın hayatta bile olmadığı tarihsel bir sürece taşıyabilmektedir.

Dylan’ın eşsiz parçalarının filmin her bir anına nüfus ettiği I’m Not There, özellikle Dylan sevenler, onun parçalarına gönül vermiş olanlar için muhteşem bir deneyim. Filmdeki karakterlerin aslında filmde de dinleme şansı bulduğumuz parçalardan yola çıkılarak yaratıldığı göz önünde bulundurulursa bu durum daha da geçerli olur. Ne yalan söyleyeyim Dylan külliyatına çok hâkim olmayanları bile derinden etkilemiş bu filmin, hayranlarına ne ifade edeceğini düşünmek bile güç.