30.07.2017

Yönetmen Koltuğu: Todd Haynes

5) Velvet Goldmine – 1998

Haynes’in sanat dünyasının parlayan yıldızlarından David Bowie’in hayatına odaklanan filmi Velvet Goldmine, adını Bowie’nin bir şarkısından alıyor. Bowie, henüz aramızdan ayrılmamışken çekilen bu kurmaca film, tıpkı I’m Not There gibi tam olarak bir biyografi değil. Zira 70’li yılların özgürlükçü ortamında müziklerini icra eden birçok müzisyen, kısa da olsa Velvet Goldmine’de kendine yer bulmakta. David Bowie’nin yanı sıra Kurt Cobain’den tut da Brian Molko, Iggy Pop gibi karakterlerin iç dünyalarını daha yakından anlayabileceğimiz Velvet Goldmine, sex, uyuşturucu ve rock’n roll kültürüne büyükçe bir kapı aralıyor.

 

Etkileyici Bir Glam Rock Hikâyesi

Etkileyici bir glam rock hikâyesi olan filmde David Bowie’den yola çıkılarak yaratılan Brian Slade (Jonathan Rhys Meyers) karakteri, perdede adeta seyirciyi tüm hayatıyla kendine bağlıyor. Elbette bu bağlanma kelimesini özdeşleşme olarak algılamamak gerek. Zira çalkantılı hayatı ve sınırları zorlayan yaşantıları ile birçok seyircinin asla katharsis kuramayacağı bir karakter var karşımızda ya da tam tersi.  Tüm bu süreç, geçmişte rock’n roll bir hayat yaşamış ve her zaman Brian Slade’nin gizli bir hayranı olmuş, şimdi ise gazeteci olan Arthur Stuart’a  (Christian Bale) Slade’nin sahnedeki sahte ölümünün onuncu yılı nedeniyle özel bir haber yapma görevinin verilmesiyle başlar. Böylece Arthur’un, hem on yıl önceki süreci tekrar hatırlaması sonucu kişisel bir hafıza sineması havası hem de o dönemdeki kişilerle konuşması ile bir nevi belgeselvari bir hava yakalanır.

Haynes’in ustalığını yine konuşturarak, kostüm tasarımı, renklerin dile gelmesi ve görüntülerin enfesliği hakkında denilecek söz bırakmadığı filmi, oyuncuların başarısıyla da göz doldurmakta. İzlendikten sonra soundtrack’i alma isteğiyle dolacağınız, müzik dünyasına yapılan birkaç saatlik bu misafirlik, emin olun herkesi memnun edecektir.