28.02.2018

Yönetmen Koltuğu: Ümit Ünal

4)Nar (2011)

Ünal’ın festivaller tarafından görülmemesi nedeniyle bir süre tartışmaların gölgesinde kalan filmi Nar, yine tek mekânda geçen, gerilimden de yer yer beslenen bir film. Dört karakteri aynı evin içerisinde çatıştıran film, birçok şeyi telafisi mümkün olmayacak şekilde bozar.

Falcı kadın olarak kendini tanıtarak girdiği evde uzun yıllardır planladığı süreci başlatan karakterin tüm film boyunca adalet arayışına şahit oluruz. Haklıyken mağdur konumuna getirilen kızı ve kaybettiği torunu için her şeyden vazgeçen Asuman (Serra Yılmaz), filmin ana karakteri. Lakin Asuman’ın hedefindeki Sema, Sema’nın sevgilisi Deniz ve apartman görevlisi Mustafa’nın da filmde hatırı sayılır bir yeri var. Farklı sınıflara, farklı dünyalara, hayallere sahip bu karakterlerimiz sürekli birbirlerini yargılayacak, eteklerindeki taşları dökeceklerdir.

Nar, her ne kadar ikinci yarısında biraz didaktik olan uzun tiradlara ev sahipliği yapsa da oldukça incelikli bir senaryo ve kurguya sahip olduğu gerçeğini değiştiremez. Zira filmin özellikle ilk yarısı oldukça hızlı seyreden ve sürprizlerin ard arda sıralandığı bir akışa sahip. Özellikle Serra Yılmaz’ın tüm kontrolü eline aldığı ve son ana kadar da düşürmediği performansı göz doldurur. Diğer üç karaktere hayat veren Erdem Akakçe, İdil Fırat ve İrem Altuğ seyirciyi etkisine alabilecek bir performans sergiliyorlar.

Ünal’ın yaşadığımız topraklarda fazlasıyla anlam yüklenilen bir meyve üzerine kurduğu hikâyesi, tıpkı Nar’ın durumunu andırır. Yere düşüp de parçalanınca etrafa saçılıp dağılır. Dağıldıkça da bambaşka hikâyelere, bölünür.