28.02.2018

Yönetmen Koltuğu: Ümit Ünal

5)Sofra Sırları (2017)

Ünal’ın bu ay salonlara konuk olan filmi Sofra Sırları, öncelikle başrolünde yer alan Demet Evgar ile perdede devleşen bir film. Ünal’ın yıllar önce İngiltere’de yaşarken kaleme aldığı ve orada çekmek istediği film, ufak tefek değişikliklerle ülkemizde, küçük bir kıyı kasabasında çekiliyor. Üstelik Ünal yine filmografisindeki diğer filmlerde olduğu gibi yerli sinemamızda pek de fazla örneği olmayan bir tür ile bizleri buluşturuyor: Bir kara komedi olarak tarif edebileceğimiz Sofra Sırları, monotom bir evlilik yaşayan Neslihan’ın büyük uyanışına şahit ediyor bizleri.

Kocası tarafından görülmeyen, küçük taşra kasabasında kısılıp kalan Neslihan, televizyonda izlediği yemek programlarındaki renkli dünyalar ile kendi kasvetli dünyasını buluşturuyor. Mutfakta gün boyu yemek yapan Neslihan, bir anda seri katile dönüşerek güçlü bir kadın karaktere dönüşüyor. Her filminde kadınlara oldukça olumlu bir yerden bakan Ünal, oldukça sağlam bir feminist damardan besleniyor bu kez. Aynı zamanda her ne kadar kara mizah olarak genel olarak tanımlansa da Sofra Sırları, birçok türe göz kırpan bir yapıya sahip. Kara mizah, polisiye ve yolu mutfaktan geçen filmlerden biri olarak da görebiliriz filmi.

Büyük bir kısmı Neslihan’ın kısılıp kaldığı evde geçen film, evin dışındaki çekimlerde de o kasvetli havasından kurtulamıyor. Zira Ünal’ın seçtiği kıyı kasabası olan Trilye’nin yapısı da çıkışsız bir noktayı temsil ediyor adeta. Karlar altındaki dış çekimler, evin içi kadar boğucu, çıkışsız bir yapıya sahip. Bir kadının toplum tarafından hapsedilmek istenildiği mutfaktan güç alarak uyanışı ve kendiyle birlikte başka kadınları da özgürleştirmesini perdeye yansıtan Sofra Sırları, Ünal’ın sinemasına olan inancı daha da sağlamlaştırıyor.