23.04.2018

Cem Yılmaz Filmleri

 

Haktan Kaan İÇEL

İftarlık Gazoz

“Dondurmam Gaymak” ile üzerine dikkatleri çektikten sonra, “Entelköy Efeköy’e Karşı” filmiyle hem gişe, hem de izleyici bazında beğeni kazanan Yüksel Aksu, yeni filminde başrolleri çocuk oyuncu Berat Efe Parlar ve ünlü oyuncu Cem Yılmaz‘a teslim etti. Tabii Cem Yılmaz‘ın ismi sayesinde de, filme olan beklentiler artmaya başladı. Buna ek olarak yönetmenin önceki filmlerinden de aşina olunan Ege bölgesinin sempatik şivesinden aldığı güç ile vizyonda yerini alacağı tarihi sabırsızlıkla bekliyorduk.

Filmin konusunu şöyle özetleyebiliriz: Adem (Berat Efe Parlar) karnesini aldığı gibi onu bekleyen yaz tatiline kucak açmıştır. Kasabanın gazozcusu Cibar Kemal (Cem Yılmaz), Adem ile konuşmasından etkilenir ve onu yanına yaz tatilinde çırak olarak almak ister. Adem’in babası karşı çıksa da, bu durum Adem’in işine gelir. Çünkü gazozcuda çalışırsa, hem bir yandan biriktirdiği gazoz kapaklarına daha kolay ulaşabilecektir. Hem de istediği gibi gazoz içebilecektir. Ancak unuttuğu bir şey vardır. Ramazan ayı başlıyordur. Okuldan hoşlandığı kız Berna’nın oruç tutacağını söylemesi üzerine onun da oruç tutması gerekiyordur. Kavurucu yaz aylarında bir yandan çalışırken, bir yandan da nefsi ile imtihanı Adem’i çekilmez bir ikileme sürükler.

İftarlık Gazoz, bir yandan bir büyüme hikâyesi anlatırken, unutmaya başladığımız insani değerlerimizi hatırlatmaya çalışıyor. Son yıllarda pek işlenmeyen usta – çırak ilişkisini merkezine oturtturarak, ülkeye yayılmaya başlayan karanlık bulutların saflığımıza çökmediği anlara dokunuyor. Bu bağlamda işlediği konu itibariyle nostaljik tatlar da bulabileceğimiz yapım, komedi filmi görünümünün altına dramatik öğelerini ince ince işleyerek seyirciyi farklı duygular arasında gezdiriyor.

Yazının devamı için tıklayın.