23.04.2018

Cem Yılmaz Filmleri

Ceren ÇALICI

Her Şey Çok Güzel Olacak (1998)

Ömer Vargı’nın yönettiği, müzikleriyle de ses getirmiş harika bir umut filmidir “Her Şey Çok Güzel Olacak”. Hiçbir işte dikiş tutturamamış Altan’ın, üç yıldır görmediği abisi Nuri ile çıktığı sıradışı bir yolculuğu konu film Mazhar Alanson’un “Arkadaşım Şeytan”dan sonra rol aldığı ikinci filmdir, ancak Cem Yılmaz’ın ilk beyazperde deneyimidir. İlk olmasına karşın Yılmaz, oyunculuğu ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Altan karakterinde başına bela açmaktan geri durmayan bir serseriyi canlandıran Yılmaz, Altan’ın özelliklerinin yanında çaresizliğini, hayal kırıklığını seyirciye başarıyla yansıtmıştı. Seyirci, Altan’ı izlerken hem ona kızar, Nuri’nin hayatını alt üst ettiği için içten içe öfkelenir hem de onun çaresizliğine tanık olur, “haylaz çocuk” tavırlarına sempati duyar.

Cem Yılmaz’ın yer aldığı sonraki yapımlardan oldukça farklı olan “Her Şey Çok Güzel Olacak”, Yılmaz’ın yer aldığı filmler arasında en az güldürenidir sanıyorum. Bu filmde Yılmaz’ın esprilerine tanık olmazsınız, Nuri ve Altan’ın diyaloglarından doğan doğal bir mizah söz konusudur. Bir de yaşadıkları zorlukların getirdiği kara mizah… Filmde hiç yılmayan, tüm parası yanıp kül olduktan sonra bile “O paradan hayır gelmezdi” zaten diyen bir Altan vardır. Başlarına gelen türlü beladan sonra bile hâlâ hayal kuran, hâlâ umut edebilen karakterlerdir Altan ve Nuri. Film, işte o umut hissini seyirciye geçirir.

Başarılı karakterleri, kara mizahı ve enfes müzikleri ile 1998’in adından en çok söz ettiren, en özel filmlerinden biridir Her Şey Çok Güzel Olacak.