23.04.2018

Cem Yılmaz Filmleri

Oğuz ALBAYRAK

G.O.R.A (2004)

G.O.R.A. konu olarak çok basit bir hikayeden yola çıkıyor. “Turistik bir Anadolu kentinde tüccarlık yapan Arif, uzaylılar tarafından kaçırılır. Farklı bir gezegende hapsolan kahramanımız, buradan kaçıp dünyaya dönmeye çalışsa da işi hiç kolay olmayacaktır. Gezegenin hâkimiyetini ele geçirmeye çalışan ve dünyalılardan nefret eden uzaylı komutana karşı yorucu bir mücadele içine girmesi gerekmektedir” şeklinde özetlenebilir. Ancak film konunun daha ötesinde özelliklere sahipti.

Cem Yılmaz dışında daha dikkat çeken özellik film için Antalya’da sekiz bin metrekarelik alanda yeni bir gezegen inşa edilmesiydi. Oldukça sıkıntılı süreçlerden geçen film TMSF’nin eline mi düşmedi gösterim tarihi mi belirsizliğe mi düşmedi? Pişmiş tavuk misali bir hale gelen yapım gün gelip gösterime çıkınca da kızılca kıyamet koptu. O kadar uzun zaman beklemek pek çok projenin aleyhine işleyen bir süreç olsa da G.O.R.A. tam tersi şekilde süreçten olumlu etkilenmiş ve rekorlarla gösterim sürecine başlamıştı. Öldürmeyen acı, filmi daha da güçlü kılmayı başardı. Dört milyonu aşkın izleyiciyi sinemalara çeken film Vizontele’nin aralamış olduğu kapıyı ardına kadar açtı.

Daha önceki komedi filmlerinden farklı olarak hikâye anlatımı, kurgu ve estetik anlamda da yeni bir dönem Cem Yılmaz ve film ekibi tarafından başladı. Klasik komedi izleyicisinin alıştığından farklı olarak Cem Yılmaz yazdığı senaryoda sanki bütün bir film değil ayrı ayrı skeçleri kaleme almış ve bunları bir konu içerisine mantıklı bir şekilde bütünleşik olarak yedirmişti. Filmin vizyona çıktığı ilk haftalarda bu farklı yapım hem alkış aldı hem de alışılmışın dışında yapılan her işte olduğu gibi eleştirilerle de karşılaştı. Tüm bunların ardından elimizde kalan o döneme kadar eşi benzeri görülmemiş bir gişe başarısı ve Türk sinema tarihinin mihenk taşlarından biri olacak bir yapım oldu.