23.04.2018

Cem Yılmaz Filmleri

Halil İbrahim SAĞLAM

Pek Yakında (2014)

Pek Yakında, Cem Yılmaz’ın sinemaya duyduğu sevgisinin yeni bir tezahürü niteliğinde. Yavuz Turgul sinemasından Ertem Eğilmez filmlerine, 70’ler avantür filmlerinden blockbuster filmlere dair eğlenceli referanslar içerirken, yıldız sistemine, korsan dvd piyasasına, festival filmlerinin yapılış mantığına, basın mensuplarına ve Cihangir sosyetesine karşı zekice eleştiri oklarını yöneltmeyi de ihmal etmiyor. Bitmek üzere olan evliliğini film çekerek kurtarabileceğini düşünecek kadar saf ve sinema sevgisiyle dolu bir karakteri seyirciyle tanıştırırken, birbirinden keyifli nostaljik esprileriyle Yeşilçam’ın sıcak aile filmlerinin naif yapısına atıfta bulunuyor.

Film içinde film şeklinde ilerleyen konseptiyle Pek Yakında’nın haricinde “Şahikalar” adlı başka bir filme de imza atmış olan Cem Yılmaz, “iki film birden” temalı bu nostaljik göndermelerini Her Şey Çok Güzel Olacak (1998) ve A.R.O.G (2008) gibi filmlerden karakterlerle destekleyerek sinefilliğe vurgu yapıyor. Filmde mevcut oyuncu kadrosunun haricinde birçok ünlü ismin sürpriz olarak karşımıza çıkması da bu noktada anlam kazanıyor ve eğlenirken dikkat kesilmeyi beraberinde getiriyor.

Sinematografisini ve sanat yönetimini rengarenk şekilde dizayn etmesiyle ve kalabalık oyuncu kadrosuyla Wes Anderson filmlerinin izinden giden Pek Yakında, özellikle Türk sinemasının 100.yılına denk gelmesiyle ayrı bir önem taşıyor. Böylelikle Cem Yılmaz, G.O.R.A (2004) ve Yahşi Batı (2009) gibi “daha çok komedi, daha çok izleyici” formüllü filmlerinden ziyade Her Şey Çok Güzel Olacak ve Hokkabaz’daki gibi komedi-dram türündeki filmlerine yeni bir halka ekliyor.