23.04.2018

Cem Yılmaz Filmleri

Öner GÜNDOĞDU

Şahane Misafir (2012)

Cem Yılmaz, kendi imzası bulunan filmler dışında da Ömer Vargı, Yavuz Turgul ve özellikle Yılmaz Erdoğan’ın projelerinde yer aldı ve beklentilerin üstüne de çıkan bir oyunculuk sergiledi. Yılmaz, sergilediği bu performanslarda sadece komik tiplemelere kaçmayarak, kendi oyunculuğunu zaman içerisinde çeşitlendirerek, geliştirdi. Yurtiçi çalışmalarıyla birlikte, Ferzan Özpetek’in 2012 yılında çektiği Magnifica Presenza (Şahane Misafir)”filminde Yusuf Antep rolünü canlandırarak uluslararası yapımlarda yer almaya başladı.

Şahane Misafir, hayatını bir fırında/pastanede kruvasan yaparak kazanan Pietro’nun öyküsünü anlatıyor. Kuzeninin yardımıyla kendisine bir daire bulan Pietro, oyunculuk yapmanın hayalini kuruyor. Yalnız belli bir süre geçtikten sonra Pietro, evi, hayaletlerle paylaşmak zorunda kalıyor. Cem Yılmaz, İkinci Dünya Savaşı sırasında ünlü bir tiyatro kumpanyası olan Apollonio grubunda yer alan Yusuf Antep rolüne hayat veriyor.

Çok düzgün bir İtalyanca ile oynayan Cem Yılmaz, iyi oyunculukların olduğu bir filmde rolünün hakkını vererek gayet başarılı bir performans ortaya koyuyor. Şaka ve espirilerin olduğu birçok diyalogun kendisine yazılmasıyla yer yer filmin temposuna da etki ediyor ve bunu alışık olduğumuz komedyen sıfatının dışına çıkarak yapıyor. Genel olarak üstüne düşeni layıkıyla yerine getiren Cem Yılmaz, ülkemizde komedi adına bir şeyler yapanlardan farkını ortaya koyuyor.