23.04.2018

Cem Yılmaz Filmleri

Haktan Kaan İÇEL

Arif v 216

Sinema takvimine baktığımızda yine yeni bir Cem Yılmaz filminin zamanının geldiğini görüyoruz. Cem Yılmaz adı söz konusu olduğunda sinemaseverler doğal olarak heyecanlanmadan duramıyorlar. Gülmenin garanti olduğu, sinema referanslarının havada uçuştuğu bir komedinin geleceğini az çok tahmin edilebiliyor. Türkiye’de son yıllarda komedi anlayışına yön veren filmler sorulduğunda ilk akla gelen filmlerden biri olan G.O.R.A’nın devam filminin haberi ilk yayılmaya başladığında heyecan yarattığını düşünürsek, bu filmin vizyona girecek olmasıyla heyecan kat sayısı giderek artıyor.

G.O.R.A ve A.R.O.G filmlerinden tanınan Cem Yılmaz karakteri Arif Işık ve Ozan Güven’in G.O.R.A’da canlandırdığı 216 adlı robot bu filmde dünyada buluşuyorlar. İnsan olmak üzere dünyaya gelen 216, insanların tepkisi üzerine Arif ile beraber zaman makinesi sayesinde Türk sinemasının içinde seyahat ederlerken doğal olarak başlarını belaya sokmaları kaçınılmaz. Türk sinemasının ve müziğinin simgeleşmiş karakterleri bir bir beyaz perdeye yansırken Arif v 216 zamanda kaymaya sebep oldukları olayları düzeltmeye çalışır.

Hikâye bakımından epeyce tanıdık bir senaryo karşımıza çıkıyor. Geleceğe Dönüş filminden tutun sinemanın çeşitli filmlerinde gördüğümüz zaman yolculuğu hikayesi, A.R.O.G filmiyle beraber bu serinin bir parçası haline gelmişti. Cem Yılmaz da elindeki bu gücü, Türkiye’nin daha masum olduğu zamanlara giderek değerlendirmek istemiş.