15.04.2021

Audrey Hepburn’den 10 İkonik Performans

Sabrina (1954)

Yönetmen: Billy Wilder

Humphrey Bogart, William Holden ve Audrey Hepburn. Hafızalardan silinmeyecek bir üçlü. Sabrina (Audrey Hepburn) babasının şoför olarak çalıştığı evde evin genç oğlu, çapkın David Larrabee’ye (William Holden) aşık olur. O günlerde kimse genç kızın farkında değildir. Aylar sonra eğitimi için gittiği Paris’ten olgunlaşmış bir genç kadın olarak dönen Sabrina artık görünmez değildir. Sabrina’nın zamanla yaşayacağı bazı olaylar kafasının karışmasına yol açacak ve onun için doğru kişinin David olmayabileceğini, onun ağırbaşlı abisi Linus Larrabee (Humphrey Bogart) olabileceğini fark edecektir. Başta genç kızın farkında bile olmayan bu iki adam artık onun kalbini kazanmak için uğraşacaklardır. Bu romantik aşk üçgenini konu alan film Audrey Hepburn’ün en çok sevilen filmlerinden biri olmuştur.

Filmin çekim sürecinde kamera arkasında da oldukça sansasyonel olaylar yaşanmıştır. O zamanlar Mel Ferrer ile evli olan Audrey Hepburn, hayatının en büyük aşklarından biri olan ve yine evli olan William Holden ile bu filmin setinde tanışınca ilişki yaşamaya başlamıştır. Bu yasak aşk yıllar boyu gel gitli bir şekilde sürmüştür ve Audrey’nin hayatında derin izler bırakmıştır. İkili sette çok iyi anlaşırken Bogart’ın ikisi ile de anlaşamadığı, onlarla sık sık uğraştığı, Hepburn’e yeteneksiz dediği ve Sabrina rolünde onu değil karısı Lauran Bacall’ı istemiş olduğu bilinmektedir.

Film, Audrey Hepburn ile Hubert de Givenchy arasında da hayat boyu devam edecek bir dostluğun başlamasına vesile olmuş, bu dostluk Audrey’nin Hollywood’un stil ikonu olmasının temellerini atmıştır. Audrey’i pek çok filminde ve katıldığı davetlerde Givenchy giydirmeye başlamış ve giydiği her şey bundan böyle ikonikleşmiştir. Filmde Audrey’nin giydiği bir balo elbisesi hala moda tarihin en meşhur dizaynlarındandır. Audrey’nin bu filmde giydiği birkaç Givenchy tasarımı dışında geri kalan tüm kostüm tasarımı yine Edith Head’e aittir ve bir kez daha “En İyi Kostüm Tasarımı” Oscar ödülü kazandırmıştır.

Funny Face (1957)

Yönetmen: Stanley Donan 

“Şahane Macera” müzikali dendiğinde izleyen pek çok kişinin Fred Astair’in topuk seslerini duyduğuna ve Audrey Hepburn’ün Givenchy imzalı kırmızı elbisesi ile merdivenlerden aşağıya indiği o meşhur sahneyi hatırladığına eminim.

Moda fotoğrafçısı olan Dick Avery (Fred Astair) fotoğrafladığı mankenlerde aradığını bulamamaktadır ve yeni bir ilham kaynağı arayışındadır. İşin üstesinden hakkıyla gelebilecek yeni bir yüz ile çalışmak istemektedir. Bir fotoğraf çekimi için gittiği kitapçıda, orada çalışan Jo Stockton (Audrey Hepburn) ile karşılaşır ve onda herkeste olmayan farklı bir ışık olduğunu görür. Kendisiyle çalışma teklifini ilettiğinde Jo hemen kabul eder çünkü çekimler Paris’te olacaktır. Dick ve Jo’nun Paris’e gidişi ile macera başlar. Jo başta tatil gibi gördüğü bu teklifin düşündüğünden daha ciddi bir iş olduğunu görecektir ve Dick ile öngörmediği bir yakınlaşma yaşayacaktır. Tabii ki Fred Astair’in yapımında bulunduğu bir filmin olmazsa olmazı eğlenceli dans sahneleri ve topuk sesleridir. Enerji dolu dans dans sahneleri ve Audrey’nin birbirinden güzel kıyafetleriyle film bir sanat şölenine dönüşmüştür.