15.04.2021

Audrey Hepburn’den 10 İkonik Performans

Paris When It Sizzles (1964)

Yönetmen: Richard Quine

 “Paris’te Aşk Başkadır” eski aşıkları bir araya getirmiş ve gösterildiği dönemde sansasyonel bir film olmuştur. Film Hollywood’da senarist olan Rick’in (William Holden) ilhamını kaybettiği bir zamanda yanında çalışan yeni asistanı Gaby’e (Audrey Hepburn) aşık olmasını konu alır. Rick’in yeni bir proje için senaryo yetiştirmesi gerekiyordur.

Gaby, Rick’e ilham kaynağı olacak ve senaryosunu yazmasına yardım edecektir. Peki ya senaryo bittiğinde ne olacaktır? Rick’in Gaby’e olan aşkı gelip geçici midir yoksa aralarında gerçekten derin bir bağ oluşmuş mudur? Hepburn ve Holden bu komik, eğlenceli ve çılgın romantik komedide son kez bir aradalar.

Two For the Road (1967)

Yönetmen: Stanley Donan

Bir evliliğin anatomisi. Mark (Albert Finney) ve Joanna’nın (Audrey Hepburn) Mark’ın işi sebebiyle Fransa’ya gitmeleri gerekir. Gidiş yolculuğunda birdenbire ikili arasında uzun zamandır kaçtıkları bir yüzleşme evresi başlar. İlk tanıştıkları zamanlara, evliliklerine ve geçirdikleri değişime dair sohbetleri bastırdıkları sorunların ve yok saydıkları iletişim problemlerinin onları tehlikeli bir noktaya getirdiğini fark etmelerine yol açacaktır. Aralarındaki tutkuyu tekrar alevlendirmeye çalışırken hala bir gelecekleri olup olmadığını keşfedeceklerdir.

Filmin müziklerini yazan Henry Mancini de çiftin yolculuğunda besteleriyle onlara eşlik ediyor. Bu zaman yolculuğu yer yer güldürüyor, yer yer kalp burkuyor ve Mark ile Joanna’nın evlilikleri hayatın içinden çekip alınmış anonim bir hikayenin gerçekçiliğiyle karşımıza çıkıyor.

1234