15.04.2021

Audrey Hepburn’den 10 İkonik Performans

Love in the Afternoon (1957)

Yönetmen: Billy Wilder

“Öğleden Sonra Aşk” adlı romantik yapımda Audrey Hepburn; Gary Cooper ve Maurice Chevalier ile başrolü paylaşıyor. Orta yaşlı, çapkın bir iş adamı olan Frank Flannagan (Gary Cooper) evli bir kadınla ilişki yaşamaktadır. Kadının kocası karsının kiminle ilişki yaşadığını keşfetmek için Claude Chavasse adlı bir dedektif (Maurice Chevalier) tutar. Claude’ün Frank’i bulması üzerine kadının kocası Frank’i öldürmeye karar verir. Bunu duyan Claude’ün kızı Ariana Chavesse (Audrey Hepburn) Frank’i uyarmaya çalışacaktır ve böylece ikili arasında beklenmedik bir aşk doğacaktır. “Öğleden Sonra Aşk” Audrey’nin klasikleşmiş filmleri arasında yerini almıştır.

My Fair Lady (1964)

Yönetmen: George Cukor

Audrey Hepburn’un klasikleşmiş başka bir filmi “Benim Güzel Meleğim” çok keyifli bir müzikaldir. Çiçekçi kız olan Eliza Doolittle (Audrey Hepburn), fonetik Profesörü Henry Higgins (Rex Harrison) tarafından keşfedilir. Higgins onu kısa sürede sosyeteye takdim edilecek bir hanımefendiye çevirebileceğine dair iddiada bulunur. Higgins’i zorlu ama bir o kadar da eğlenceli bir yolculuk beklemektedir.

Çekimler başladıktan sonra Audrey Hepburn’ün sesinin yeterince güçlü olmadığının karar verilmesi üzerine şarkılarda dublajla bir başkasının sesi eklenmiştir. Bu durum Audrey’nin film sürecinde moralinin bozulmasına yol açsa da profesyonelliğinden ödün vermeyerek çekimleri sorunsuzca tamamlamıştır. Bu sebeple filmle ilgili süreçlerde kendini hep güvensiz hissetmiş, insanların onu yetersiz bulacağından endişe etmiştir. Vizyona girdiği dönem bu durum Audrey’nin imajını biraz sarmış da olsa “Benim Güzel Meleğim” Audrey’nin en meşhur filmlerinden biri olarak tarihte yerini almıştır ve Audrey her zaman olduğu gibi filmde parıldamaktadır. Film, “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Sinematografi”, “En İyi Sanat Yönetmenliği”, “En İyi Film Müziği”, “En İyi Ses Tasarımı” ve “En İyi Kostüm Tasarımı” dallarında toplam sekiz adet Oscar ödülü kazanmıştır.

The Children’s Hour (1961)

Yönetmen: William Wyler

“Tehklikeli Fısıltı” filmi konusu itibariyle dönemin en cesur ve öncü filmlerinden biri olmuştur. 60’ların Amerika’sında, LGBTQ hareketinin henüz oluşmadığı bir dünyada, insanların cinsel yönelimlerini saklamak zorunda kaldıkları bir zamanda, film eşcinsel bir aşkı konu alır ve homofobiyi eleştirir.

Çok iyi dost olan Karen ve Martha beraber bir kız okulu işletmektedirler. Okuldaki sorunlu bir öğrenci Karen (Audrey Hepburn) ile Martha’nın (Shirley MacLaine) ilişki yaşadığını iddia eder. Bir yalanla başlayan bu iftira iki genç kızın dostluklarını sınayacak ve hayatlarını kökünden değiştirecektir.

Filmde, Hepburn ve Audrey çok başarılı oyunculuklar sergilemektedirler. Senaryo Lillian Hellman’ın tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Zamanında Hollywood’da tabulaşmış bir konu olan eşcinsellik yazarların ve yönetmenlerin senaryoları değiştirmelerine sebep oluyordu. Cesur hikayesine rağmen William Wyler stüdyonun onayını almak için oyundaki bazı sahneleri senaryoya eklememiştir ve çekmemiştir. Orijinal haliyle stüdyoya sunmaktan çekinmiştir. O dönemde eşcinselliğin açıkça konu edildiği yapımlar gösterilmemekte ve yasaklanmaktaydı. Bu yüzden anlatılmak istenen hikâye ve verilmek istenen mesaj izleyiciye üstü kapalı bir şekilde aktarılmıştır.

1234