15.04.2021

Audrey Hepburn’den 10 İkonik Performans

Charade (1963)

Yönetmen: Stanley Donan

Keşke başka filmlerde de bir arada görseydik dedirten bir ikili; Cary Grant ve Audrey Hepburn. “Öldüren Şüphe” de, çok keyifli bir polisiye hikâye ile bir araya gelmişlerdir. Regina Lambert’in (Audrey Hepburn) kocası borçlu kaldığı tehlikeli adamlar tarafından borcunu ödeyemediği için öldürülür. Böylece kalan borç artık karısı Regina’nın sorumluluğundadır. Eğer borcu ödemezse hayatının tehlikede olduğu söylenerek onu tehdit edilir. Regina kimden yardım isteyeceğini bilemez bir haldeyken Peter Joshua (Cary Grant) ile tanışır. Kendisine yardım eli uzatan Joshua gerçekten güvenilebilir biri midir yoksa düşmanın ta kendisi midir?

Cary Grant film çekimlerinin sonunda “Yeni yıldan tek dileğim Audrey Hepburn ile bir film daha yapmak!” dediyse de ikili bir daha aynı yapımda bir araya gelememiştir.

War and Peace (1956)

Yönetmen: King Vidor

Lev Toltsoy’un destansı “Savaş ve Barış” kitabından uyarlanan film, Audrey Hepburn, Mel Ferrer ve Henry Fonda’yı bir araya getirmiştir. Napolyon’un 1812’de Rusya’yı işgali sırasında aristokrat bir ailenin yaşadıklarını ele alan film başarılı sinematografisi ve sanat tasarımı ile ön plana çıkmaktadır. Filmde fazlaca “Hollywood” esintileri olduğu ve Rus kültürünün gerektiği gibi yansıtılmadığına dair de eleştiriler de olsa film Hepburn’ün en sevilen filmleri arasında yerini almıştır.

How to Steel a Million (1966)

Yönetmen: William Wyler

Audrey’den çok eğlenceli bir komedi filmi; “Hırsız Âşıklar”. Charles Bonnet’nin (Hugh Griffith) en büyük tutkularından biri mevcut sanat yapıtlarının sahtelerini yeniden yaparak orijinallermiş gibi yüksek rakamlara satmaktır. Yapıtlarından birinin Paris’te önemli bir müzede ortaya çıkması üzerine yalanlarının gün yüzüne çıkma riski oluşur. Kızı Nicole (Audrey Hepburn) babasını kurtarmak için bir yol ararken çözüm ayağına gelir. Bir gece evlerini soymaya gelen meşhur tablo hırsızı “Kedi” lakaplı Simon Dermott (Peter O’Toole) Nicole tarafından yakalanır. Bir anlaşma yaparlar; Nicole onu polise teslim etmeyecek o da bunun karşılığında Nicole için bir tablo çalacaktır. Fakat çalacağı tablonun sahte bir tablo olduğundan haberi yoktur.

1234