19.05.2016

Merakla Beklediğimiz Bilimkurgu Uyarlamaları

Zaman bilimkurgu hayranı olma zamanı! Her geçen gün daha fazla bilimkurgu romanının sinemaya uyarlanacağı haberini alıyoruz. Klasiklerden biri olan 20,000 Leagues Under the Sea’den yenilerden favorimiz Ready Player One’a kadar sinemada izleme şansına erişeceğimiz filmleri derledik.

Çeviri: Busem SOYDEĞER & Selin ÖZÇELİK

High-Rise – J.G. Ballard

J. G. Ballard’ın bir gökdelende yaşayan izole bir toplumu anlattığı klasiklemiş romanı Tom Hiddleston’ın başrolünde olduğu Ben Wheatley’in adaptasyonuyla Mart ayında sinemalarda (ülkemizdeki vizyonu henüz belli değil). Sienna Miller, Jeremy Irons, Luke Evans ve Elisabeh Moss’ın da kadrosunda yer aldığı High-Rise, gösterildiği TIFF ve San Sebastian Film Festivali’nden epey karışık yorumlar aldı. Kimi eleştirmenin bayıldığı kimininse yerin dibine soktuğu filmden izleyicilerin beklentileri de iki uçta.

The Divergent: Allegiant – Veronica Roth

Divergent kitaplarını sevin ya da sevmeyin eğer filmlerin hayranıysanız bu üçüncü filmi, özellikle filmler kitaplardan epey farklı noktalara gittiği için, heyecan içinde bekliyorsunuzdur. Filmle ilgili heyecan verici bir başka şeyse Shailene Woodley, Theo James, Miles Teller, Naomi Watts ve Octavia Spencer’dan oluşan kadroyu -yeniden- izleyecek olmamız.

The Circle – Dave Eggers

The Circle zamanlaması manidar bir distopya. Google, Facebook, Apple tarzı teknolojilerin tek bir çatı altında (Circle denen internet şirketinin çatısı altında) hayatımızı çevrelediği bir yakın-gelecek
portresi çizen romanın sinema uyarlamasında Emma Watson, Tom Hanks ve John Boyega yer alıyor. The Spectacular Now ve The End of the Tour’dan tanıdığımız James Ponsoldt da filmi hem yazıp hem yönetecek.

How to Talk to Girls – Parties by Neil Gaiman

Bir partide değişim öğrencileriyle flört etmede sorunlar yaşayan genç bir adam karşısındakilerin “uluslararası” değil, tam anlamıyla “gezegenlerarası” varlıklar olduğunu fark eder. Yayımlandığı 2007
yılında Locus ve Hugo ödüllerini kazanan öykünün uyarlamasını, Hedwig and the Angry Inch ile tanınan, John Cameron Mitchell yönetecek. Filmin oyuncu kadrosunda ise Nicole Kidman, Elle Fanning ve Ruth
Wilson bulunuyor.

The Girl with All the Gifts – M.R. Carey

İnsanların çoğunun bir enfeksiyonla akılsız zombilere dönüştüğü bir gelecekte geçen ve oldukça iyi eleştiriler alan kitabın sinema uyarlaması bizzat yazar Carey’ye emanet. BBC’nin tanıdık yönetmenlerinden Colm McCarthy’nin yöneteceği filmin başrollerinde ise Glenn Close ve Gemma Arterton bulunuyor.