01.03.2018

Sessizliğin Kardeşleri

Taylan Mintaş’ın yönettiği Sessizliğin Kardeşleri belgeselinin kadrosunda Yazgül Mintaş, Mecbure Mintaş, Toprak Mintaş ile Taylan Mintaş yer alıyor.

Sessizliğin Kardeşleri, 02 Mart 2018′de vizyonda!

Sessizliğin Kardeşleri, yönetmen Taylan Mintaş’ın yıllar sonra gittiği köyünde karşılaştığı kuzenleri Toso (53) ve Çao’nun (38) hikâyesini konu alıyor. Kars’ın Susuz İlçesine bağlı küçük bir köyünde yaşayan Toso ve Çao, öfkeleriyle de sevgi gösterileriyle de birbirlerinden farklı iki kardeştir ama onları ortaklaştıran şey sadece, ahraz (sağır ve dilsiz) olmaları değildir; kendilerine özgü işaret dilleridir de. İki kardeşin, bazen insanların kusurlarıyla, bazen yetenekleriyle, bazen de dedelerden kalma lakaplarla yarattıkları bu Kürtçe işaret dili, tüm köy halkı tarafından da bilinmekte ve köyde Kürtçe ve Türkçe dışında üçüncü bir dil olarak kabul görmektedir.

Üç yıl ve dört mevsim boyunca süren ve seyirciyi zor koşullara rağmen direncini kaybetmeyen insanların hayatlarına konuk eden “Sessizliğin Kardeşleri”, iki kardeşin sessizliğin içinde yarattıkları benzersiz bir dilin yanı sıra, babalar ve oğulların ve elbette köyün güçlü kadınlarının da hikâyesi.