19.05.2016

Sinemada Chaplin

City Lights (Şehir Işıkları) – 1931

Hayat ön provası yapılmamış bir tiyatro gösterisidir. Bu, alkışı olmayan tiyatronun perdesi kapanmadan; gülün, şarkı söyleyin, dans edin, âşık olun… Hayatınızın her anını değerlendirin.”

Charlie Chaplin

Dünya sinema tarihinin en büyük isimlerinden biri olan Charlie Chaplin, her filmiyle izleyiciye ulaşmayı başarmış, yarattığı Şarlo karakteriyse sinemada ikon hâline gelmiştir.

Bir sinema dâhisidir Chaplin. “Sessiz sinema”yla özdeşleşen isim, yaşadığı dönemde ortaya koyduğu eserlerde, sadece jest ve mimiklere dayalı filmler yapmış, ama sinemada vermek istediği duygu ve düşünceyi başarılı şekilde aktarmayı bilmiştir. Hem umut vardır onun filmlerinde hem de derin bir eleştiri.

City Lights ise Chaplin‘in sesli sinema döneminden sonra yaptığı en büyük film olarak anılır genellikle. Orson Welles‘in en sevdiği film olan, Tarkovski’nin ‘mutlaka izlenmesi gereken filmler’ listesinde yer alan City Lights‘ı Woody Allen, ‘Chaplin’in en iyi filmi’ olarak niteler.

Şarlo karakteri üzerinden ilerler film. Şarlo, yersiz yurtsuz, ailesi ya da arkadaşları olmayan, bizim gerçekliğimizin dışında yaşayan ama bir çocuk kadar masum ve temiz bir kalbe sahip olan bir karakterdir. Absürd hareketler, abartılmış mimik ve jestler Şarlo’da kesinlikle sırıtmaz.

Şarlo (The Little Tramp), yol kenarında çiçek satan kör bir genç kızla tanışır (Chaplin, Şarlo’nun çiçekçiden çiçek aldığı sahneyi 342 defa çekmiştir.) ve ona âşık olur. Genç kızla tanıştığı günün akşamında kendini öldürmek üzere olan bir sarhoş zengini intihardan vazgeçirir. Şarlo’nun bu sahnedeki sözleri çok güzeldir: Yarın yine kuşlar ötecek. Hayatla yüzleş. Aslında bu sözleri okumamıza gerek yoktur. Şarlo’nun ne kadar umut dolu konuştuğunu mimiklerinden de bellidir. Genç kız, Şarlo’nun zengin olduğunu sanmaktadır. Şarlo da hiç bozuntuya vermez. Yaşamaya ikna ettiği zengin adamdan genç kızın yaşamını değiştirebileceğini, onun sağlığına kavuşmasını sağlayabileceğini düşünür. Ancak bu, düşündüğü kadar kolay olmayacaktır.

Sinema tarihinin en başarılı romantik komedilerinden biri olan City Lights, aynı zamanda bir melodram özelliği gösterir. Pek çok filme ilham kaynağı olan film, Charlie Chaplin’in de favorisidir.

Ceren ÇALICI