24.08.2022

Tek Taraflı Aşk Üzerine En iyi 15 Film

Seyfi AKBULUT

İçe dönük insanlar için birine aşkını ifade etmek oldukça zordur. Reddedilmek, insanların hayatlarını değiştirecek derecede izler bırakabilir. Aşk üzerine izleyebileceğiniz muhteşem filmler olabilir fakat bu liste ile size utangaç olduklarından dolayı aşklarını ifade edemeyen insanların yaşadığı tek taraflı aşkları anlatan filmleri sıraladık.

Aşağıda tek taraflı aşk üzerine yapılmış en iyi 15 filmi inceleyebilirsiniz.

1. A Short Film About Love

Krzysztof Kieslowski, 1988

Kieslowski’nin eseri tek taraflı aşkı anlatan filmlerin en iyi örneklerindendir. Kendisinden yaşça büyük olan kadına olan duygularını bir türlü açamayan bir genç, kadını ve sevgililerini küçük bir teleskop yardımıyla uzaktan izler. Kadın yemek yerken, giyinirken, ağlarken sürekli bu genç tarafından izlenir; fakat çocuk onu başkalarıyla ilişkiye girerken izleyemez çünkü bu onun canını acıtır. Bir gün beklenmedik bir şekilde çocuk kadına olan duygularını açar ve onu izlediğini söyler. Hikâye kadının tepkisine göre şekillenerek devam etmektedir.

2. Wings of Desire

Wim Wenders, 1987

Wim Wenders’in bu şaheseri, bir insan ile insanları gözlemlemeye inmiş bir meleğin aşkını anlatıyor. Melek Berlin’e indiğinde çoğu insanın mutsuz olduğunu ve acı çektiğini görür. Sonra aynı şekilde mutsuz olan ve acı çeken bir kadın görür ve kadına aşık olur. Peki görünmez olan melek aşkını bir insana nasıl ilan edecek? İnsan olursa ve kadının karşısına çıkarsa kadın onun aşkını kabul edecek mi? Son sahnesi gelmiş geçmiş en romantik sahnelerden biri olan Wings of Desire, şairane anlatımıyla oldukça büyüleyici bir yapıt.

3. Death in Venice

Luchino Visconti, 1971

Ölmekte olan bir besteci, sağlığını düzeltmek için Venedik’e gider. Venedik’te çarpıcı güzellikte, ergenlik çağında bir çocuk görür ve âşık olur. Aşkını hiçbir türlü ifade edemeyeceğini düşünen besteci, çocuğu uzaktan takip eder ve genç görünmenin yollarını arar. Hipnotize edici etkisiyle Visconti’nin en iyi filmlerinden biri olan “Death in Venice”, tek taraflı bir eşcinsel aşkı çok romantik bir şekilde işleyerek gelmiş geçmiş en romantik filmlerden biri olmuştur.