24.08.2022

Tek Taraflı Aşk Üzerine En iyi 15 Film

7. Four Nights With Anna

Jerzy Skolimowski, 2008

“A Short Film About Love” ile “Chungking Express”in buluştuğu film, Skolimowski’nin şaheseri olmayı başarıyor. Bir adam Anna adında bir kıza âşık olur. Anna’nın evine pencereden giren adam onu uykusunda izler, odasını toplar, tırnaklarına oje bile sürer. Sabahları evine gider ve akşamları geri gelir. Bir gün Anna’nın tecavüze uğradığını görür fakat bir şey yapamaz. Sonrasında adamın Anna ile ilişkisi arap saçına döner. Hakettiği ilgiyi görmeyen film Skolimowski’nin “Deep End” ve “Le Depart” filmleriyle birlikte bir klasik haline gelmiştir.

8. Monsieur Hire

Patrice Leconte, 1989

Kieslowski’nin “A Short Film About Love” ile konu açısından benzerlik gösteren film, karakterler ve gelişmeler olarak oldukça farklı. Kahramanımız kadını izlemek için teleskopa ihtiyaç duymuyor, odaları karşılıklı olduğu için ışığını kapatıyor ve direkt izliyor. Bir gün kadın pencereye yaklaşıyor ve orda birinin onu izlediğini farkediyor. İçe dönük, antisosyal kişilikleri çok iyi aktaran Leconte, “Monsieur Hire” ile seyirciyi ekrana kilitliyor.

9. Amelie

Jean-Pierre Jeunet, 2001

Amelie hoşlandığı adamı takip edip onun için birçok iyilik yapıyor fakat adam bu iyilikleri kimin yaptığını bilmiyor. Amelie’nin bu tek taraflı aşkı sadece bu adama değil, etrafındaki herkesi mutlu etmeye çalışan Amelie, karakteriyle filmi izleyen herkesi de mutlu ediyor. Jeunet’nin eşsiz yeteneğine Audrey Tautou’nun muhteşem performansı eklenince film Fransız bir klasik haline gelmiştir.