07.08.2020

Tek Taraflı Aşk Üzerine En iyi 15 Film

10. The Road Home

Zhang Yimou, 1999

Bir kız köyüne gelen aynı yaşlarda olan öğretmene âşık olur. Öğretmen de kızın hislerini anlar ve kıza âşık olur fakat konuşma fırsatı bile bulamazlar. Kız aşkını ifade edebilmek için ona ulaşıncaya kadar sürekli öğle yemeği hazırlar. Bir gün öğretmen şehre gitmek zorunda kalır. Kız onu günlerce havaya aldırmadan bekler. Zhang Ziyi’nin unutulmaz performansıyla film içinize işliyor.

11. Love Exposure

Sion Sono, 2008

Hate üçlemesinin bir parçası olan “Love Exposure”, Sion Sono’nun en iyi filmlerinden biri olmaya aday. Babası oğlunun hoşlandığı kızın annesi ile evleniyor. Üstüne üstlük kız da çocuktan nefret ediyor ve onu kurtaran maskeli birine âşık oluyor. Fakat kızın aşık olduğu maskeli çocuk aslında ondan hoşlanan çocuk. İşler böylece arap saçına dönüyor. Sion Sono’nun melodramayı ciddi bir şekilde sunması “Love Exposure”ı gelmiş geçmiş en romantik filmlerden biri yapıyor.

12. Malena

Guiseppe Tornatore, 2000

Malena şehirdeki tüm erkekleri büyüleyen güzelliğe sahip bir kadındır. Herkes onla birlikte olmak istese de o kocasına sadık bir eştir. On iki yaşındaki bir çocuk Malena’ya âşık olur. O da Malena ile konuştuğu günlerin, birlikte olduğu günlerin hayalini kurar. Bu aşkı ömür boyu taşır. Tek taraflı aşkı anlatmasının yanı sıra güzel bir kadının toplum içerisinde karşılaştığı tacizi de ele alan film, “Cinema Paradiso” gibi klasikleşmiştir.

12345