07.08.2020

Tek Taraflı Aşk Üzerine En iyi 15 Film

4. City Lights

Charlie Chaplin, 1931

Charlie Chaplin’i kim bilmez ki? Bir adam kör bir kıza âşık olur. Kız da ona âşık olmasına rağmen onu tanıyamaz. Kız tekrar bu adamla bir araya gelmeye çalışır, adam da kızı arar. Her Chaplin filmi gibi bu film de mutlu sonla bitmektedir. Filmin sonuna kadar bir türlü birleşemeyen çiftin serüveninde oldukça komik yerler de bulunmaktadır.

5. Fucking Amal

Lukas Moodysson, 1998

Ingmar Bergman tarafından “genç bir ustanın şaheseri” olarak tanımlanmış bu film, lezbiyen bir genç kızın çaresiz aşkını anlatmaktadır. Agnes o kadar depresiftir ki arkadaş bile edinemezken nasıl karşısındaki bir kıza açılsın? Karşısındaki kız, kahramanımızın aksine aşırı dışa dönük, konuşkan biridir. Bir gün Agnes’in hoşlandığı kız (Elin), Agnes’i öper ve burdan sonra büyük değişiklikler olur. Sadece en iyi lezbiyen aşk hikâyelerinden değil aynı zamanda en romantik filmlerden biri olan “Fucking Amal” sizi de Elin’e âşık edecek.

6. Chungking Express

Wong Kar-Wai, 1994

Wong Kar-Wai romantik filmlerin babası olarak anılmalı. İki ayrı aşk hikâyesini anlatan başyapıtı “Chungking Express” seyirciyi duygu seline kaptıracak özelliklere sahip. Romantikliğine romantiklik katan sinematografisi, müzikleri ve karakterleriyle film unutulmaz bir klasik olmuştur. İkinci bölümde aşkını ifade edemediği için aşık olduğu adamın evine gizlice girip evini düzenleyen kızın hikayesi, kapanıştaki “California Dreamin” şarkısı ile aklınızdan çıkmayacak bir son hazırlıyor.

12345