07.08.2020

Tek Taraflı Aşk Üzerine En iyi 15 Film

13. Baran

Majid Majidi, 2001

İran yapımı filmleri izlemenin bir avantajı da Müslüman bir ülkeyi sosyo-kültürel açıdan en yakından inceleme fırsatı bulabilmenizdir. Filmin içeriği hakkında herhangi bir bilgi vermek filmin büyüsünü bozacağı için, içeriğine girmeden üstünden geçiyoruz. İranlı bir genç, İran’da yaşamakla ilgili sıkıntıları olan Afgan bir mülteci kıza âşık olur. Bütün gerçekçiliğiyle İran’daki mülteci sorununu ele alan Majidi, içerdiği mesaj olarak da görsel olarak da Baran ile kendisini kanıtlamıştır.

14. Turn Left, Turn Right

Johnie To, Wai Ka-fai, 2003

Romantik komedi olan “Turn Left, Turn Right”, âşıkların er ya da geç birbirlerine kavuşacaklarını anlatan bir film. Âşık olmalarına rağmen birbirleriyle iletişim halinde olmayan iki genç, okulun bitmesiyle ayrı düşer. Tanrının onları kavuşturacağına inandıkları için ikisi de o günü bekler. Aslında evleri yan yanadır fakat gençlik hallerini bildikleri için birbirlerini bir türlü tanıyamazlar. Bir gün geçmiş hakkında konuşurken birbirlerini tanırlar fakat bu sefer de başka bir şey olur. Çeşitli dönüm noktasıyla dolu olan film bir romantik komediden bekleneni fazlasıyla sunuyor.

15. The Consequences of Love

Paolo Sorrentino, 2004

Başkahramanımız aşırı az konuşan, antisosyal bir iş adamıdır. Kendi ailesi bile adamı küçümsemektedir. İş için gittiği hotelde gördüğü bir garsona aşık olur fakat utangaç olduğundan onunla konuşmaya cesaret edemez. Garson kız onunla konuşmaya çalışınca bile konuşmaktan kaçan adam bir gün onunla tanışmak ister. Sonrası ise ilginçleşmeye başlıyor. Sorrentino bu tip karakteriyle yarattığı dünyayı bu filmle yine ustaca önümüze seriyor.

Kaynak: taste of cinema

12345